İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İnternetten Para Kazanmanın Dini Boyutu

internet ve Para Kazanmak konusunda Gelişen günümüz teknolojisiyle birlikte, para kazanmak için yeni yöntemler ortaya çıkmıştır. İnternet gibi gelişkin ve küresel bir sistemin ekonomik işlerde kullanılması kaçınılmazdır. İnternet kullanarak para kazanmak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Freelance tasarım yapmak, yazı yazmak, fotoğraf satmak, e-ticaretle uğraşmak, döviz alım satımı yapmak bunlardan bazılarıdır. Özellikle internet reklamlarını web sayfaları üzerinden yayınlayarak internetten para kazanmak artık çok kolaydır.

Blog Kullanarak Para Kazanmak

Ücretsiz bir blog edinildikten sonra sıkı çalışılıp blogun çok ziyaret edilmesi sağlanmalıdır. Sonrasında reklam hizmeti sağlayan networklere başvurulup blog sayfasına reklam alınmaya başlanabilir. Görüntülenen reklam sayısı arttıkça kazanılan para da artmaktadır. Böylelikle internetten para kazanmak blog sayfanızı kullanarak yapabileceğiniz sermayesiz bir işe dönüşür. En fazla tanınan reklam alma ağı olan Google Adsense’i kullanarak bu işe başlangıç yapabilirsiniz. Bunun için orijinal içeriklere sahip bir blogunuzla, Google hesabınız olmalıdır. Google Adsense’e başvuru yaptıktan sonra başvurunuzun kabul edilmesini beklersiniz. Bu ağı kullanmak tamamen ücretsizdir. Sitenizde gösterilmesini istediğiniz reklamları seçme, istemediklerinizi yayınlamama hakkına sahipsiniz.

Blog veya web siteniz haricinde, YouTube hesabınızı kullanarak da para kazanabilirsiniz. Öncelikle YouTube Kanalı açmalı ve insanların ilgisini çekecek videolar üretmeye başlamalısınız. Belirli bir aşamaya gelip kendinize YouTube’da yer edindikten sonra ayarlarınızdan para kazanma kısmına tıklamalısınız. Böylece videolarınıza Adsense reklamları almış olursunuz ve bunlar izlendikçe para kazanmaya başlarsınız. İki çeşit reklam yayınlama şekli bulunmaktadır. Bunlardan birincisi videonun başında ve eğer kendiniz eklerseniz ortalarında bile oynayan reklam şeklidir. Videonun tamamı izlendiği zaman para kazanırsınız. Video reklamlar dışında, görüntüsel olarak izlenme sayfanıza veya videonuz üzerine reklam ekleyebilirsiniz. Bu tarz reklam verdiğinizde para kazanmanız için reklama tıklanması gereklidir.

İnternetten Para Kazanmak Her Zaman Bu Kadar Sıkıntısız Mı?

Pek çok insan internetten güzel paralarla çalışmak istese de bu her zaman mümkün olmuyor. En çok bilinen örneği anket doldurarak para kazanmanızı vaat eden siteler. Elbette çok küçük miktarlarda da olsa böyle bir yolla para kazanmak mümkün, ancak bunların geneli insanları dolandırmak isteyen oluşumlardan ibaret. İnternetten para kazanma şikâyetleri en çok bu siteler hakkında geliyor. Doldurulan tüm anketlere rağmen kazanılan ödülün hesaba yatmaması en çok duyulan şikâyetler arasında başı çekiyor. Zaten genellikle bir alt limite ulaşmadan hiçbir site de paranızı yatırmıyor. Elbette birkaç güvenilir site var. Bunlardan biri olan Yandex Toloka size yaptığınız her görev başına 0.01 dolar veriyor. Bir diğeri de pek çok internet forumunda övülen ClixSense isimli site, ancak iki siteden de yüksek meblağlarda para kazanmak mümkün değil. Bu da, birdiğer internetten para kazanma şikâyet konusudur. Bu duruma bakmaksa, bize anket başına yüksek paralar vereceğini söyleyen sitelere itibar etmememizi sağlıyor. Anket doldurarak para kazanmakla ilgili bir diğer sorunsa, genelinin yabancı siteler olması dolayısıyla Türkiye’deki kullanıcılara çok az anket gönderilmesidir. Dolayısıyla bu şekilde gelir elde etmeye çalışmak sağlıklı bir seçim olmayacaktır.

İnternetten Para Kazanmanın Dini Boyutu

İnternetten para kazanmayı düşünen birçok inançlı birey, internetten para kazanmak caiz mi merak eder. İnsanın kazandığı paranın helal olması çok önemlidir. İnternet üzerinden, emek sarf edilmiş çalışmaları satmak mümkündür. Gerek çekilen fotoğraflar, gerek yazılan yazılar olsun bunların hepsi alın terinin eseridir. Çabalarınızın karşılığını almaya yönelik olduğu için bu tarz bir para kazanma şeklinde dini açıdan hiçbir sakınca yoktur. İnternet sayfanızda reklam yayınlamak da, bu reklamlar dini açıdan sakıncalı içeriklere sahip olmadığı müddetçe caizdir. Çünkü bu iş, kişiler arası bir ticaret anlaşmasına tabi olmuştur. Sonuç olarak yayınladığınız reklam haram işler yapan bir şirkete ait değilse ve reklamda dinin yasakladığı işler (kumar, bahis gibi) gösterilmiyorsa gönül rahatlığıyla reklam yayınlayarak para kazanabilirsiniz. Bazı siteler, eğer ki onların gösterdikleri reklamlara tıklarsanız veya anketleri doldurursanız kazandıkları gelirden size de pay vermeyi vaat ederler. Bu durum reklam veren firmayı kandırarak o firmayı zarara uğratacağından caiz değildir. O sebepledir ki, ‘’İnternetten para kazanmak caiz midir?’’ sorusuna yanıt ararken yapmak istediğiniz işi detaylıca gözden geçirmeniz gerekmektedir. Aklınızda soru işareti kalmaması için, Diyanet İşleri Başkanlığı’na soru sorunuz. Bunun için ALO 190 dini danışma hattını kullanabilirsiniz.

www.emredal.com.tr

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.