İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Liste Yazısı Yazmanın Önemi Nedir?

Okuyucu alışkanlıklarından edindiğim bilgiler ışığında hangi yazıların okunabilir olduğunu hangilerinin okunabilirliğinin düşük olduğunu anlayabilmekteyim. Bunu da yazarlıkla değil okuyarak öğrendiğim söylenebilir. Bu yazı liste yazısı yazarken dikkat edeceğiniz unsurlardan bahsetmekte.

Okurların en kolay okuduğu yazılar liste yazılarıdır. Hem akılda kalıcı olması hem de istenen bilgiyi net bir şekilde verdiklerinden okurlar tarafından severek okunan yazılardır.

 

Bir liste yazısında bulunması gerekenler

Okuyuculara fayda sağlamalı
Yazınızın eşi, benzeri olmamalı
Belirli bir soruya cevap vermeli
Aitlik duygusunu okuyuculara hissettirmeli
Tutku içermeli
İnsanları yoruma sevk edecek içerikler olmalı
İlham vermeli
Bir konu hakkında hikaye içermeli
Okurların problemini çözmeli
Esprili olmalı
İnsanlara para ve zaman kazandıracak içerikler olmalı
İnsanların genel inanışlarının tersi bir şeyler yazılmalı
Bir konunun kaynağı hakkında yazılmalı
Haber tadında yazılar olmalı
Eğer mümkünse o konuda yazan ilk siz olun
Okuyanı bilgi sahibi yapacak yazılar yazın
Tartışma ortamı oluşturabilecek bir yazı yazın
Çözümlenemeyen bir konuda insanları rahatlatın.
Bilinen bir konudan daha fazlasını sunun.
Etkili liste yazısı yazmak için birkaç husus daha..

Madde Sayısı önemlidir

Başlığınızı bir şeyleri yapmanın yolları, sebepleri gibi yapıda olmalıdır. Madde sayısı okuyucuları sıkacak kadar uzun, okumaya değer verilmeyecek kadar kısa olmamalıdır. Ölçülü bir şekilde kullanılmalı. Genel olarak 5-20 madde sayısı uygun olmaktadır.

5,10,20 gibi madde sayıları sırf yazılmak için yazıldığı izlenimini verebilir. Rastgele sayılar ile konunun ilerleyiş şekline göre bu sayıyı esnetebilirsiniz . Bunu yaptığınızda gerçekten önemli olan maddelerin listelenmiş olduğunu okuyuculara gösterebilirsiniz.

Blogunuz kendi alanında popüler ise site içerisinde “en iyi yazılar” kategorisi açılıp, ilgi gören yazılar gösterilebilir.

Benzer Konuları Kullanın

Blogunuz içeriğinde daha fazla içerik sunabilmek için odak alanını daraltarak ilerleyin. Örneğin;

“En iyi blog yazarı” konusu ile değil de “en iyi bayan blog yazarı” konusunu işleyebilir,

“En iyi 20 film” konusu ile değil de “ en iyi 20 aksiyon filmi” şeklinde konular türebilirsiniz.

Böylelikle hem içeriklerinizin sayısını artırırsınız, hem de okuyuculara daha geniş yelpazede bilgiler verirsiniz.

Beyin Fırtınası Yapın

Konu hakkında düşünseniz bile zaman zaman aklınıza fikirler gelmeyebilir. Bu aşamada etrafınızdaki insanların fikirlerini alabilir, fikirlerinize ışık tutacak bir şeyler söylemelerini sağlayabilirsiniz.

Uzun Listeleri Parçalar Ayırın

Eğer makaleleriniz içerisinde uzun bir liste yapmak istiyorsanız bunu parçalara ayırmanız yazılarınızın okunabilirliğini artıracaktır.

Ana başlığımız; 2012’nin en iyi 50 filmi olsun

Alt başlık 1; En iyi 10 aksiyon filmi

Alt başlık 2; En iyi 10 romantik film

Alt başlık 3; En iyi 10 gerilim filmi

Alt başlık 4; En iyi 10 bilim kurgu filmi

Alt başlık 5;En iyi 10 biyografik film

Gibi alt başlıklar ile daha güzel yazılar elde edebilirsiniz.

Yazı Dizisi Oluşturun

Yazılacak konu içerik bakımından uzunca bir konu ise yazı dizisi oluşturarak, konu konu parçalar halinde yazılar yazabilirsiniz.

Örnek; Google adsense ile ilgili yazı yazacaksanız. Adım adım konuyu işleyebilirsiniz .

Yazılarınızı bu şekilde yazmanız diğer yazılacak konu üzerinde merak uyandıracağından ziyaretçilerinizin bloğu tekrar ziyaret etmelerine sebep olabilir. Bu şekilde çalışarak, hem bloğunuzla iyi bir izlenim vermiş olursunuz hem de ziyaretçi devamlılığını sağlarsınız.

Tutarlı Maddeler Yazın

Listelediğiniz maddeler kendi içinde çelişmemeli, ilk maddede yazdıklarınızı diğer maddelerle çürütmemelisiniz . Yazmış olduğunuz konuya hakim olmanız gerekiyor. Sonuç olarak bilmediğiniz bir konuda makale yazmamalısınız.

Ayrıca; yazılarınız görüntü olarak da tutarlı olmalıdır. Örneğin; makale içerisinde kullandığınız başlığına altına açıklama satırı koyuyorsanız diğer başlıkların altına da düzeni bozmadan açıklama yerleştirmeli, yazının düzenini sağlamalısınız.

Maddeleri verirken yanında görsel kullanıyorsanız bunu bütün maddelere yapmalısınız. Bir tanesine yapıp, diğerlerine yapmazsanız görsel açıdan pek hoş görünmeyebilir.

Maddeleri Kesinlikle Numaralandırın

Blog yazarlığı yaptığınız aşamada çok farklı insanlarla karşılaşabilirsiniz. Eğer konu başlığınız “bilgisayarınızı virüslerden korumanın 11 yolu” ise bunu tam olarak 11 maddede yapmalısınız. Aksi takdirde art niyetli bir ziyaretçi madde sayısının düzgün kullanılmadığını yorum olarak belirtebilir.

Ayrıca; madde sayısını kullanmanız yazının bitmesine ne kadar zaman kaldığını da okuyucuya az çok bilgi verebilir.

Yazınızı İyi Bir Kapanış Cümlesi İle Bitirin

Site içerisinde sunduğunuz yazıların sonunda öyle düşünceler paylaşmalısınız ki okuyucuyu ateşlesin ve yazınıza yorum yapsın, takipçi listesine eklesin. Yazıların son bölümleri oldukça önemlidir. Okuyucuların üzerinde büyük etki bırakır.

Örnek verecek olursak;

Bu yazıdaki görüşlerime katılıyor musun?

Yarın hazırlayacağım yazının mail adresine gelmesini ister misin?

Benim belirtmediğim ve sizin eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Harika Bir Başlık İle Yazmaya Başlayın

Yazmış olduğunuz makaleleri yayına vermeden, başlıklarını nasıl daha dikkat çekici hale getirebilirsiniz bu hususta biraz düşünmeniz yazıların ilgi çekmesini sağlayacaktır.

Hangi başlık dikkatinizi daha fazla çekiyor?

En az yakan araçlar?

En az yakıt kullanan araçlar?

En az yakan benzinli araçlar?

En az yakıt tüketen 11 benzinli otomobil?

Son seçenek en mantıklısı gibi görünüyor.

Arama Terimlerine Uygun Yazılar Yazın

Yazılarınızı yazmadan önce google anahtar kelime aracını kullanarak, en çok aranan kelimeleri belirleyin, yazdığınız yazıları bu doğrultuda yazın. Maddeleriniz içerisinde popüler kelimeleri kullanmaya çalışın. Seo açısından oldukça önemlidir.

Bu ders neden önemli

Okuyucu yazdığınız yazıyı gözüyle tarayıp, içlerinden kendisine en çok yarayacak bilgileri fark edebilmesi sebebiyle liste yazıları çok sevilir.
Liste yazıların gereksiz cümleler yoktur. Yazı başlar gerekli bilgiler verilir ve son bulur.
Okurlar sürekli internet başında oldukları zamanlarda sadece sizin sitenizle ilgilenmezler muhtemelen tarayıcı sekmelerinde birden fazla site açıktır. Site içeriğinizde hazırladığınız uzun makaleleri okumak yerine o konuda google üzerinde arama yapma yoluna giderler.
Listeler işlenen konu hakkında detaylı bilgi verir. Hazırlanan konu ile ilgili detaylar liste yazısı içinde bulunabilir.
Liste yazıları pazarlam tekniği olarak kullanılabilir. Listenin bir kısmını yayınlayarak, diğer kısmına erişebilmek için ziyaretçilere form doldurtabilirsiniz.
“Yazarlar” bir konu hakkında anlatmak istediklerini parçalar halinde sunmaktan zevk alırlar. Şunu aklınızdan çıkarmayın! Blog yazarlığı aynı zamanda yazarlık da gerektirir. Zevkle yazacağınız bir yazı okurlar tarafından zevkle okunacaktır.

İnternet üzerinde gördüklerini paylaşan insanların en sevdikleri yazılar liste yazılarıdır. Bu yazılar sosyal platformlarda oldukça hızlı bir şekilde yayılır.
Bu dersin ödevi

Bloğunuzun işlediği konulardan en çok okunan yazılarınızdan birine liste yazısı yayınlayın. Yazıyı hazırlama aşamasında kafanızı yorun ve verdiğiniz bilgilerden kat kat fazlasını vermeye çalışın.

4 Yorum

 1. Umut Umut 21 Aralık 2016

  Para kazanmak isteyen arkadaşlar için yazıyorum bu yorumu.Site açılma aşamasında ve henüz aktif değil fakat açıldığı zaman güzel kazançlar sizi bekliyor olacak.Buna erken başlama avantajını sağlamak isteyen arkadaşlar için linki atmak istiyorum. http://www.delibaraj.com/kayit?refID=14355 Delibaraj türbinlerle elektrik üreterek satıp gelir elde edebileceğiniz bir site. Depo sistemi çok farklı ve gelişim de zor değil. Bakmanızı tavsiye ederim. Site yakında açılacak. Bu arada erken kayıt yapanlara %10 bonus verilecek.

 2. Alışveriş Sitesi Alışveriş Sitesi 29 Aralık 2016

  Değerli arkadaşlar, internetten para kazanma şansınız, üzülerek ifade etmem gerekiyor, yüzde 1 gibi bir oran. Yani “yok” denecek kadar az. Bir site kuruyorsunuz, kendinizden başka giren yok. Dolayısıyla kitlelere erişemediğiniz-erişemeyeceğiniz için hayalleriniz maalesef suya düşüyor. Ben de bu amaç için bir alışveriş sitesi kurdum. Aylardır siftahım yok. Google Adsense’ye reklam verseniz, pahalıya maloluyor. Facebook’ta hayran sayfası açsanız etkili olmuyor. Hergün emek sarfederek paylaşımlar yapıyorum ama dediğim gibi satış açısından hiçbir gelişme kaydedemedim. Ayırdığınız bütçe dakikalar içinde tükeniyor. Alışveriş sitem olan binreyon.com’da birçok ürün fiyat noktasında diğer büyük alışveriş sitelerininkinden daha uygun olmasına rağmen, ziyaretçiyi çekemiyorsunuz. Hoş, birkaç kişi girse bile , alışveriş yapmıyor. Tabiri caiz ise, herşey para tuzağı. Yine de yılmak yok, yola devam diyenlerdenseniz; siz bilirsiniz…

  • admin admin Yazar | 05 Mayıs 2017

   Dikey ticaret yapmanız gerekiyor. Yani çok spesifik bir ürünü ya üreteceksiniz ya çok düşük maliyetle tedarik edeceksiniz. Ve bu ürünün en çok çeşidi sizde olacak. Aksi halde kazanamazsınız.

 3. Ümit baran Ümit baran 12 Ocak 2017

  Yazarlar” bir konu hakkında anlatmak istediklerini parçalar halinde sunmaktan zevk alırlar. Şunu aklınızdan çıkarmayın! Blog yazarlığı aynı zamanda yazarlık da gerektirir. Zevkle yazacağınız bir yazı okurlar tarafından zevkle okunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.