İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Makale Hazırlamada Ters Piramit Tekniği

Makale Hazırlama İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Makale’de Ters Piramit Tekniği

Hazırlamış olduğunuz makalelerin etkili olabilmesi için internet üzerinde erişilebilir olması gerekmektedir. İçerik olarak iyi organize edilmiş, anahtar kelimelerin yerinde yeterli ölçüde kullanılmış, hedef kitleye fayda sağlayabilen bir makale her zaman bulunabilir olacaktır.

Arama motorlarının makalelerde en çok dikkat ettiği husus insanlara fayda sağlama amacıyla hazırlanmış makalelerdir. İçerik olarak saçma sapan, dikkat çekmeyen, anahtar kelimelerin abartılı bir şekilde kullanıldığı makale arama motorları gözünde çöplük değerindedir. Bu makalede sizlere makale içeriğiniz nasıl optimize edeceğinizi ve ters piramit tekniğini nasıl kullanabileceğiniz aktaracağız.

Başlık Optimizasyonu

Başlık seçimi makalelerinizin bulunabilir olmasında sizlere artı sağlayabilecek bir faktördür. İnsanlara aktaracağınız bilgiler ile ilgili anahtar kelimelerinizle uyumlu olarak hazırlayacağınız makale her zaman okunmaya değer görülecektir. Ancak bir takım kişiler sırf sitesine ziyaretçi çekebilmek adına başlığı dikkat çekici konulardan seçip, alakasız içerikler yazmaktadır. Bu kesinlikle önerilen bir durum değildir. Sebebine gelecek olursak internet üzerinde arama yapıp, sizin hazırladığınız makaleye erişen kullanıcı makale içeriğini okuduğunda hayal kırıklığı yaşayacak, ve sitenize bir daha girmemek üzere çıkacaktır.

Böyle bir durum sizlere faydadan çok zarar getirebilir. Makale başlığınıza uyumlu olarak hazırlayacağınız içerik kullanıcıların dikkatini çekeceğinden yapmanız gereken doğru davranış ta budur zaten. Örneğin anahtar kelimemiz bilgisayar seçimi olsun. Anahtar kelimenizin başlık içerisinde kullanılması gerektiğini göz önüne aldığımızda başlık içerisinde anahtar kelimeyi kullanmanız gerekmektedir. Hazırlayacağınız makalenin başlığı bilgisayar seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar olabilir mesela.

Bu mantıkla hazırlayacağınız makaleler hem okuyuculara fayda sağlayacak, hem hedef kitlenize ulaşmanız noktasında sizlere fayda sağlayacaktır. Şunu da belirme ihtiyacı duyuyoruz ki başlığın ilk 3-4 kelimesinde anahtar kelimenizi kullanmanız arama motorları üzerinde bulunabilirliğinizi artıracaktır.

Ana Yazı Bölümü “Body”

Makaleler hepimizin bildiği gibi giriş, gelişme, sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Makale yazımındaki ters piramit düzeneği bu üç etabın ters piramit üzerine yerleştirilmiş halidir. Piramiti gözünüzün önüne getirdiğinizde daha rahat anlayabileceksiniz.

Yani piramitin üst bölümü giriş orta bölümü gelişme en uç bölümü de sonuç alanını oluşturacaktır. Bu dizilme sizlere anahtar kelime yerleşimi hususunda yardımcı olacaktır. Kısaca söyleyecek olursak bu piamit sizlere anahtar kelime yoğunluğunu göstermektedir.

Yazınızın giriş bölümü anahtar kelime açısından zengin olmalı, gelişme bölümü girişe oranla biraz daha az sonuca oranla çok olmalıdır. Sonuç bölümünde anahtar kelime de azaltılmış şekilde kullanılmalıdır.

Arama motorları hazırladığınız içerikleri bir takım süzgeçlerden geçirmektedir. Örneğin makale içerisinde en sık anahtar kelime kullanımı 20 kelimede bir olmalıdır. Anahtar kelimeyi kullandınız diğer anahtar kelime ile aralarında belirttiğimiz rakam aralığında kelime bulunmalıdır.

Piramit örneği üzerinde inceleyecek olursak giriş bölümünde anahtar kelime kullanım oranını 20 kelimede bir yapmanız, gelişme bölümünde girişe oranla daha az kullanım yapmanız, yani girişe oranla daha az anahtar kelime kullanmanız, 30-35 kelimede bir olabilir.

Sonuç bölümünde ise bir ya da iki anahtar kelime kullanmanız önerilmektedir. Tabi bunları yaparken de anlatmakta olduğunuz konunun anlam bütünlüğüne dikkat etmeniz gerekmekte. Anahtar kelime kullanacağız derken saçma-sapan anlamlar içeren makaleler hazırlamamalısınız.

 

4 Yorum

  1. şenol şenol 11 Şubat 2017

    benim sitemde trafikten yana sıkıntılı bir dönemden geçiyor makalenizde ki teknikleri uygulayacağım sonuçları merak ediyorum çalışmanızdan dolayı çok teşekkürler. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.