İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni Başlayanlarda E-Ticaret için En İyi Strateji Nedir?

E-Ticaret sektörüne girmek isteyen yeni girişimcilerin dikey ticaret stratejisi ile başlamasını öneriyorum. Tek sayfalık ve tek bir ürün kategorisine odaklanmış, yada o ürünün benzerlerini satan satış sitesi stratejisine dikey ticaret diyoruz. Kategori değil sadece tek bir ürün satışına ise dikeyin-dikeyi demek yanlış olmaz sanırım.

Tek ürünün satıldığı platformları aslında iki kategoride incelemek mümkün. Birinci grup bundan birkaç yıl önce popüler olan ve hatta Türkiye’de fırsat sitelerinin öncüleri olduğunu söyleyebileceğimiz siteler. Birkaçı dışında hepsinin, her gün farklı bir ürünün komik rakamlara satıldığını görürdük. Kar marjı çok yüksek olmayan bu modelin temelinde el sıkışılan tedarikçinin stoklarını eritme fonksiyonu yer alıyor. Fakat bu sistemde oldukça zor. Her gün bir ürünü en uygun fiyata satmak için her gün farklı bir tedarik zinciri gerekiyor.

E-ticaret’e başlamanın en kolay yolu sadece bir ürünü tedarik ederek bu ürünü satabileceğiniz bir web site kurmak. Fakat biliyorsunuz ki internette ürün satmanın bazı şartları var. Öncelikle mekan internet olunca olabildiğince uygun fiyata satmak gerekiyor. Çünkü insanların internetten alışveriş yapmasının en büyük sebeplerinden bir tanesi daha ucuz olması ve internetteki çeşitlilik.

Bu durumda konsinye tabiriyle stoksuz çalışarak e-ticaret yapmak küçük kazançlar getirse de orta ve uzun vadede size hiçbir şey kazandırmaz.

Başarılı olmak için büyük bir alışveriş sitesine kafa tutmanız yada rekabete girmeniz gerekmiyor. Sadece bir ürüne odaklanıp o üründe ya reklam kanalında güçlü olacaksınız, yada tedarik tarafında güçlü olacaksınız. Yani ürünü toptanda uygun fiyata alacaksınız.

Tek bir ürünü satıyorsanız tedarik ederken en uygun fiyatı yakalamaya çalışın. Perakende ticaretin temelinde toplu alıp tek tek satmak vardır. Ör. 100 tane telefon kılıfını 200 liradan alıp, tanesini 5 liradan te k tek satarsınız. Bu dikey ticarettir. Ve e-ticarete başlayacak yeni girişimciler için en kolay olanıdır.

Piyasadaki internet sitelerine bakacak olursanız pek çok örneğini görebilirsiniz. Zayıflama hapları, kelliğe çözüm yaratan kremler, sigara bıraktıran ilaçlar, akciğer temizleyen bantlar, boy uzatıcı haplar ve ömre ömür kattığı özellikle sabah programlarında sık sık konuşulan çeşitli baharatlar… (bahsi geçen konularla ilgili basit aramalar yaptığınızda tek ürün sitelerine kolayca ulaşmanız mümkün)

Türk e-ticaret sektöründe yabancı yatırım alan e-ticaret şirketlerini sürekli konuşuyoruz ama tek ürün sitelerinin özellikle bazıları çok düşük rakamlarla imalatı ya da tedariği gerçekleştirip, epey büyük kar marjları ile ciddi cirolara ulaşıyorlar. Bu girişimlerin arasında sektörde en bilinen ve hakkında konuşulan ise Tanju Çolaklı çam yağı satışları ile biliyor olabileceğiniz, bitkisel gıda takviyeleri satışı yapan ve yıllık 8 basamaklı cirolara eriştiği belirtilen Metin İlaç olarak dikkati çekiyor (basit bir “çam yağı” araması ile de Adwords ve web içeriği tarafında nasıl bir bütçe ayrıldığını görebilirsiniz).
Bunlar dışında ise altın çilek meyvesi ve hapları da tek ürün olarak özellikle yakın geçmişte çılgın bir şekilde satışı yapılan, şimdilerde de eskisi kadar olmasa da satışı devam eden bir başka ürün.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.