İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

En İyi Kazanç için Bloğunuzu Analiz Edin ve Değerlendirin

Analiz Ve Değerlendirme

Bulunduğunuz konumdan daha da ileriye gidebilmek adına öncelikle bulunduğunuz konumu bilmelisiniz. Kişisel bloglarınızın halihazırdaki durumunu öğrenmek ilerleyebilmek adına büyük fayda sağlayacaktır. Blogunuzu analiz etme konusunda google analytics aracını kullanabilirsiniz. google.com/intl/tr/analytics/ Google analytics dahil tüm diğer google araçlarını kullanabilmek adına bir google hesabına sahip olmak zorundasınız. google.com/accounts/Login?hl=tr şu adresten kendinize bir hesap temin ediniz.

Bu dersimizde google analytics aracını kullanmayı öğreneceğiz. Bu dersimizde site ile ilgili istatistiklerin bizlere anlatmak istediği faktörlerden bahsedeceğiz.

Günlük ziyaretçi İstatistikleri

analiz-1

Yukarıda gösterilen istatistiklere göre sitenin ilgisizlikten dolayı ziyaretçi kaybı yaşadığı görülmektedir. İlk zamanlar günlük 1000 ziyaretçisi bulunan sitenin son günlerde 400 ziyaretçiye kadar gerilediği rahatça görülebilmektedir. Verilen istatistiklerin son zamanlarda blogun ihmal edildiğini ve bir an evvel çalışmalara başlanması gerektiğinden bahsediyor. İlgi ve ziyaretçi çekici çalışmalar şekle bakıldığında 3 defa yapılmış ve ziyaretçilerinde sivri bir artış olmuş. Google analytics aracı sayesinde blogumuzun durumu ile ilgili yorumları bu şekilde yapabilir ve gerekli çalışmaları yapabiliriz.

Site Kullanım Verileri

analiz-2

Sayfa görüntüleme oranı ie site içerisinde geçirilen zaman birbirlerine bağlıdır. Bu oranı artırabilmek adına related post eklentisini kullanmalı ve site için linkleme işlemini doğru yapmalısınız. Sitenizi ziyarete gelen kullanıcılar genelde sizin anasayfanıza değil site içerisinde sunduğunuz içeriklere gelirler. İstedikleri içeriği inceledikten sonra başka ilgi çekici içerik ile karşılaşmadıklarında site üzerinden hızlı bir şekilde çıkarlar. Böyle bir durum seo açısından size fayda sağlamaz. Seo açısında ziyaretçilerinizin sitenizde çokça vakit geçirmesi, sıralama açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden yazılarınızın altında hazırladığınız içerik ile benzer olan yazıları listeletmeniz uygun olacaktır. Bu faktör hem seo’ya hem de kazancınıza önemli katkıda bulunacaktır.

Yeni ziyaretçi oranınız %100 aralığında ise siteniz pek istenileni vermiyor demektir. Sitenize bir giren bir daha girmiyor şeklinde yorumlanabilir. Yeni ziyaretçi oranı çok düşük bir seviyede ise o da pek iyi sayılmaz. Aynı ziyaretçiler sitenizi sürekli ziyaret ediyor demektir bu da. Yeni ziyaretçi oranını takip etmeli yeni stratejiler belirlemelisiniz.

Hemen çıkma oranına gelecek olursak; bu oranı sitenizi sürekli ziyaret eden ziyaretçiler düşürürler. Sitenize gelip, yeni konular var mı yok mu diye kontrol ederler. Sonrasında hemen çıkıp giderler. İçerik hazırlama sıklığınızı ve ilgi çekecek yazı oranlarını artırarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Ziyaretçi Yerleşimi

analiz-3

Google analytics aracı sayesinde hangi ülkeden sitenizin ziyaret edildiğini görebilirsiniz. Yabancı dilde blog yazanlar bu verileri incelemelidir.

Trafik Kaynaklarına Genel Bakış

analiz-4

Sol taraftaki renkli grafiğe bakacak olursak ziyaretçilerin geldikleri alanlar hakkında rahatlıkla bilgi edinebiliriz. Arama motorları kategorisi altında gösterilen oran sayısınca ziyaretçiyi google seo sayesinde kazanmaktayız. Yönlendiren siteler ise; sitenizi kendi sitesinde tavsiye eden, başka sitelere ve platformlara bıraktığınız yorumlar sayesinde sitenizi ziyaret eden, facebook vs. sosyal ağlardan gelen ziyaretçilerin oranlarının gösterildiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Doğrudan trafik ise; sitenizi sürekli ve düzenli olarak ziyaret eden kullanıcıların oranıdır.

Sitenizin istatistik grafiğini inceleyin ve zayıf gördüğünüz noktaları güçlendirebilmek adına çalışmalar yapın. Yönlendiren siteler kategorisi yeterli orana sahip değilse forumlara, bloglara, sosyal ağlara girip blog sitenizi tanıtmalısınız. Arama motorlarından gelen ziyaretçilerin oranı yeterli değilse seo çalışmalarına odaklanmalısınız ve sitenize seo yapmalısınız. Doğrudan trafik diliminde gösterilen oran yeterli değilse; alan adınızı ve ziyaretçiler ile ilişkilerinizi gözden geçirmeli, bununla ilgili çalışmalar yapmalısınız.

Bu Konu Neden Önemli

İnternetten kazanç elde edebilmek için kişisel olarak sahip olduğunuz blogunuzu ilerletmeniz güzel yerlere getirmeniz gerekir. Bunun için de yapacağınız çalışmaları planlı olarak yapmalısınız. Bu noktada size yardımcı olacak araç google analytics aracıdır. Düzenli olarak blogunuzun durumunu takip etmelisiniz.

Bu Dersin Ödevi

 • Halihazırda bir google hesabınız bulunmuyorsa ilk etapta kendinize bir google hesabı açın ve google analytics kayıt yaptırın, alacağınız kodu sitenize ekleyin(24 saat sonra panlelinizden sitenizi inceleyebileceksiniz.)
 • Analytics hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilmek adına google.com/intl/tr/analytics/education.html sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

3 Yorum

 1. ortmen ortmen 06 Aralık 2014

  arkadaşlar size umys yi öneririm. 55 lira ile internette sosyal medyada linkinizi paylaşarak üye kazanıyorsunuz. ve uyelerin yaptığı uyelerde size dahil oluyor ucu olmayan bir para kazanma yolu açılıyor. aylık 200 300 500 kazanmak normal daha fazlası da mümkün. gelin ayrıntılara benim link ten bakın
  http://umys.org/?ref=ortmen27

 2. mustafa mustafa 25 Ağustos 2015

  interenet üzerinde güvenebileceğiniz işleri seçtim. sitemde kısa kısa bahsettim dileyen sitemden üye olabilir. benim kayıt linklerimden üye olursanız her türlü yardımı ederim. buyrun http://netteekisler.blogspot.com.tr/

 3. ali ali 27 Kasım 2015

  Çok güzel bir paylaşım elinize sağlık. Google webmaster tools’uda öneriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.