İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Anket Doldurarak Para Kazandıran Siteler

Türkiye’den Katılabileceginiz Popüler Araştırma Şirketleri

Türkiye’den katılarak para kazanabileceğiniz bazı popüler araştırma şirketlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Anketlere verdiğiniz dürüst cevaplar gelecekte daha fazla anket almanızı sağladığını unutmayın. Tutarsız gelişi güzel yanıtlar verirseniz bir süre sonra listeden çıkartılabilirsiniz.

Burada yayınlanan şirketler tarafımızca test edilmiştir. Anket gönderim sıkılığı ile kazanç ortalamasına göre en çok kazandırdığını düşündüğümüz araştırma şirketleridir.

Not: Sitelere üye olduktan sonra mail adresinize gelen aktivasyon linkine tıklamayı unutmayın. Aksi halde anketler gelmeyecektir. Kaydolurken POSTA KODU yazan yere bulunduğunuz semtin posta kodunu yazmanız gerekiyor. Posta kodunuzu bilmiyorsanız buradan bakınız.

http://postakodu.ptt.gov.tr/

Myiyo ( TR Popüler)

Global mo-web.net’in Türkiye iştirakı olan Myiyo, interaktif online araştırma hizmeti sunan, iletişim ağı ve pazar araştırmaları üzerine Türkiye dahil dünyanın pek çok ülkesinde faaliyet gösteren bir araştırma şirketidir.

Myiyo, ulusal ve uluslararası şirketler, kuruluşlar ve hükümetler için çeşitli anketler düzenliyor. Elde edilen sonuçlar genelde önemli kararların verilmesi için temel olarak kullanılıyor. (Örneğin seçim anketi gibi) Bu şekilde ankete katılanların isteklerine yönelik yeni ürünler ve hizmetler geliştirilmeye çalışılıyor. Myiyo gibi diğer anket şirketlerine ulaşmak için bu sayfaya bakın.

myiyo-anket-sirketi

Fikriniz myiyo için değerlidir! Her katıldığınız anket için puan kazanır ve bu puanlarınızı nakite çevirerek para kazanabilirsiniz.. Başarılı bir anketin ödülü anketin uzunluğuna ve karmaşıklığına bağlıdır. Bu nedenle, başarılı anketin ödülü 500 ile 10.000 puan arasında yer almaktadır. 10.000 puanlık bir anketin ödülü 10 Euro’dur. (23 TL) Ödeme alabilmek için en az 20.000 puan kazanmış olmanız gerekir. 20.000 Puan = 20 Euro = 50 TL civarı. Üyelik, kurallar, sıkça sorulan sorular ve kazanç oranları gibi detaylı anlatımımız bu sayfadadır.

 

 

Fikir Pazarı (Opinion World)

İngiltere merkezli fakat 36 ülkede faaliyet gösteren Opinnion World,  2013 itibarıyla Türkiye pazarına girdi. Türkiye deki adı Fikir Pazarı‘dır. İlk etapta Türk bir araştırma şirketi gibi görünebilir fakat merkezi İngilterede bulunan tecrübeli bir araştırma şirketidir.  İlk olarak 2013 yılında Türkiyede izlerine görmeye bağladığımız Opinion world anket şirketi artık tam anlamıyla Türkiyede araştırma faaliyetlerine başlamış görünüyor.

Opinion world, Survey Sampling International, LLC iştirakidir. (Türkiyedeki adı Fikir Pazarı) Herkesin güvenle katılıp anket doldurarak para kazanabileceği büyük bir anket şirketidir. Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere bir çok ülkede çalışmaları bulunuyor.

Fikir Pazarı anket şirketiyle para kazanmak istiyorsanız kayıt olup anketleri doldurmanız yeterlidir. Paranızı doğrudan nakit olarak çekebilirsiniz. Türkiye’den katılan kullanıcılar mutlaka Türkiye sayfasından kaydolmaları gerekir. Aşağıdaki “Türkiye Kayıt Formu” yazan butona tıkladığınızda açılan sayfada sağdaki kayıt formunu kullanarak hızlı bir şekilde kaydolabilirsiniz.

 Fikir Pazarı (Opinion World)

opinion-world
Uluslar Arası Katılım : ★★★★★
Kullanım Kolaylığı : ★★★★☆
Genel Kullanıcı Oylaması : ★★★½☆

Detaylı anlatım için bu sayfaya bakınız.

 

Valued Opinions

Valued Opinions, 1999’da kurulan dünyanın en büyük çevrim içi araştırma şirketi olan Research Now’un parçasıdır. Tamamladığınız her anket için kredi kazanacaksınız. 450 puan eriştiğinizde kredinizi kuponuna çevirebilirsiniz.

Aldığınız her anket için aralarında, CY.SEND’e kadar pek çok ünlü markanın da bulunduğu şirketlerinde bulunduğu dünyaca ünlü markaların anketlerine katılacaksınız. Raflarda yer almadan önce yeni ürünleri test etmek için davet edilebilirsiniz veya halka gösterilmeden önce reklamları görebilirsiniz. Görüşleriniz gerçek bir değişime sebep olabilir.

Yöresel sorunlardan gözde TV programlarına kadar, size katılmanız ve görüşlerinizi paylaşmanız için geniş bir yelpazede ödemeli çevrim içi anketler sunuluyor. Ev çalışmalarına, yeni ürün testlerine veya odak gruplarına katılım için davet edilebilirsiniz.

valued

Nasıl başlanır?

1- Üye olun ve hesabınızı etkinleştirin.
2 -Daha fazla ankete hak kazanmak için profil bilgilerinizi tamamlayın.
3- Anketleri doldurun ve hesap bakiyenizin büyümesini izleyin.

kayit-formu

 

 

 

 Global Test Market (Dünyada En Eskilerden)

 

Global Test Market artık Türk kullanıcılara ücretli anketler gönderiyor.  Anket doldurarak para kazanmak için Global test market Türkiye’de yeni gibi görünsede aslında dünyada en eskilerden biridir.

Diğer anket şirketleri gibi kayıt olmak ücretsizdir ve anket konuları şunlardır.

 • Filmler
 • Restoranlar
 • Otomobiller
 • Tüketici ürünleri
 • Güncel olaylar
 • İlginizi çeken birçok konu!

Katılmak için 14 yaşından büyük olmanız gerekiyor. Aksi halde üyeliğiniz kabul edilmeyebilir. Detaylı açıklama sayfası burada.

 

Toluna Türkiye Araştırma şirketi

 

TOLUNA

Genel Kullanıcı Oylaması : ★★★½☆

 

Toluna’nın dünyada 9 milyon üyesi var.  Markaları ve firmaları değerlendirerek geleceğin ürün ve hizmetlerine esin kaynağı olmanızı istiyor ve dolduracağınız anketler karşılığında ödeme yapıyor. Anketleri süresi içinde dolduırmanız gerekmektedir.

 

 

 

 

IPSOS Interactive (TR-Popüler)

 

 

IPSOS uzun zamandır TR’de çeşitli araştırmalar yapıyor. Siyaset, ekonomi ticari firmaların talepleri doğrultusunda binlerce kişiye anketler göndererek geri bildirimlerini alıyor ve bu sonuçları çalıştığı firmalar ile paylaşıyor. Siz gönderilen anketlerde samimi cevapları seçerek hem topluma faydalı bir bir birey olacak, hemde para kazanacaksınız. Aşağıdaki butona tıklayarak Türkiye’den kullanıcılar için üyelik formunu doldurup kaydolun. Her zaman olduğu gibi mail adresinize gelen aktivasyon bağlantısına tıklayarak hesabınızı aktifleştirmeyi unutmayın.

kayit-formu

 

 

The Panel Station

Önemli Not: Günlük kaydolma sınırı vardır. Kayıt formu açılmıyorsa ertesi sabah tekrar deneyiniz. Genellikle kaydolma sınırı öğle saatlerine kadar tükenmektedir. Sayfanın en altında “Currently we are not accepting any more registrations, please try again later” yazıyorsa ertesi gün tekrar deneyebilirsiniz.

Güncelleme: Her 1000 puanın TL karşılığı 10 TL’dir.

Güncelleme: i-pad kazananlar yorum bölümünden diğer kullanıcılarla paylaşırsa seviniriz.

Ünlü anket şirketi The Panel Station 9 ülkeden sonra Türkiye’yi de araştırma ağına dahil etti. Arjantin, İngiltere, Brezilya, Rusya, Çin, Endonzya, Hindistan, Meksika gibi ülkelerde araştırma faaliyetleri yürüten The Panel Station anket şirketi artık Türkiye pazarına da girdi.

Ortalama Kazanç : Gönderilen en düşük anket 5 TL’dir. Genellikle 12,5 TL’lik anketler göndermektedir. Fakat bu gündemdeki olaylara veya markaların araştırma taleplerine göre değişecektir.

Anket Gönderme Sıklığı : Neredeyse her gün anket alabileceğiniz bir araştırma şirketidir. Günlük olarak anketler gönderilir.

Dolduracağınız her anket’in ne kadar puan vereceği size gönderilen davet e-postasında yazmaktadır. Örneğin; 1250 puanlık bir anketin 12,5 TL değeri vardır. Dilerseniz puanlarınızı biriktirerek hepsiburada.com veya markafoni.com gibi Türkiye’nin ünlü alışveriş sitelerinden alışveriş yapabilirsiniz. Kayıt esnasında mini bir anket dolduruluyor. Sonrasında mail adresinize gelen aktivasyon bağlantısına tıklayın. The Panel Station detaylı anlatımı için bu sayfaya bakınız.

 

My Survey ( TR Popüler )

Türkiye’den kullanıcıların en çok tercih ettiği bir anket şirketi olan My Survey‘de puanlarınızı kazandığınızda, puanları çevir butonuna tıklayın. Kazancınızı hediye çeki olarak almak istediğinizde Türkiye’de anlaşmalı olan pek çok firma bulunuyor. İsteyenler ödülleri arçelik,mudo gibi firmalardan hediye çeki olarak alabilir. Ödülleri gözden geçirin ve istediğinizi satın alın. My survey’i daha detaylı açıkladığımız sayfa için tıklayın.

 


GFK Tüketici Topluluğu

Türkiye’den katılan kullanıcılar mutlaka Türkiye sayfasından kaydolmaları gerekir. Aşağıdaki “Türkiye Kayıt Formu” yazan butona tıkladığınızda açılan sayfada kayıt formunu kullanarak hızlı bir şekilde kaydolabilirsiniz.

IPSOS

ipsos Kayit
Uluslar Arasi Katilim : ?????
Kullanim Kolayligi : ?????
Müsteri Destegi : ??½??
Genel Kullanici Oylamasi : ????

 

Türkiyede ulusal TV kanallarında sıkça duyduğunuz IPSOS araştırma şirketidir. Türkiyede pek çok kurumsal firma ile çalışmış ve hizmet vermiştir. Tabiki bu çalışmaları sizlere anket göndererek yapmaktadır. Merkezi Fransa/Pariste’dir ve 1975 yılında kurulan eski bir anket şirketidir. Yukarıda Türkiye kayıt form sayfası mevcut. Yeşil butona tıklayarak açılan sayfadan kaydolup gelen anketlere cevap vererek para kazanabilirsiniz.

 

(Yeni) MarketAgent (Ücretsiz Katılım)

MySurvey Kayit
Uluslar Arasi Katilim : ?????
Kullanim Kolayligi : ?????
Müsteri Destegi : ??½??
Genel Kullanici Oylamasi : ????

 

Anketlio (Network + Anket)

Network ağı ile birlikte anket doldurma platformu, kendi doldurduğunuz anketlerden kazanın, üye yaptığınız kişilerin doldurdukları anketlerden para kazanın, network ağınızdan kazanın.

Güncelleme 26.12.2016: Banka ödeme dekontlarına bu sayfadan bakabilirsiniz. http://www.anketlio.com/dekont.php

Güncelleme: Sahte açılan hesaplar ve bu hesaplarla ilişkili olduğu düşünülen hesaplar silinmektedir. Birden fazla hesap açmaya çalışmayın. Ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki anlatım videosunda görebilirsiniz.

1999 yılında kurulan Dijital Yaşam, anketlio isimli ünlü araştırma platformu ile Türkiyede binlerce kişiye anketler göndererek sizleri araştırmalarına ortak ediyor. Sizlerin bu ortaklıkta öncelikli kazancınız network ağı olacaktır, ayrıca anketlerden edinilen gelirde kazancınıza eklenecektir. 5 adet aktif Gold üye eklerseniz aylık sabit 1000 TL geliriniz oluyor.  (Anketlerden elde edilen gelir hariç) bu sabit gelir üye sayısı arttıkça katlanarak artıyor. Hayır ben sadece anket doldurarak kazanacağım derseniz zaten anketler içinde ayrıca geliriniz olacaktır. Ayrıca sadece kendi doldurduğunuz anketlerden değil, referans olduğunuz kişilerinde doldurduğu anketlerden gelir elde ediyorsunuz. Onlarında altındakiler derken bu alt katmanlara kadar uzayıp gidiyor.  Videolu detaylı anlatım için tıklayınız.

Bizim referans bağlantımız http://www.digpara.com/go.php?url=anketlio

Digpara.com olarak yüzlerce katman oluşturduk. Kazancı çok iyi. Sizde bizim ağımıza dahil olarak, bizim altımızdan kendi ağınızı oluşturabilirsiniz.

Anketlio (Anket + Network)

3

Referans No:

0004083

Site:

www.anketlio.com

w(Üye olmadan önce mutlaka bu videoyu izleyiniz)

 

Yukarıdaki firmalar insanların kullanım alışkanlıklarına göre internette satış stratejileri kuruyorlar. Bu sebeple sizin cevaplarınız istatistik olarak kullanılıyor. Örneğin size bir from dolduruluyor. Bu formda firmaların ortak satış stratejilerine yönelik sorular soruluyor. Katılımcılar arasında da çekilişle sponsor firmalar tarafından Iphone dağıtılıyor.————————————————

Anket doldur sitelerine üye olduktan sonra profil bilgilerini tamamını doldurun.

Çoğu kullanıcımız bu durumu atlıyor ve anketlerim gelmiyor diye şikayetçi oluyor.

Anket doldurarak para kazandıran sitelerden bazıları siz kayıt olurken bu bilgileri size soruyor ve kaydınızı bu şekilde yapıyor. Bu firmalara kaydınızı yaptıktan sonra sitedeki profil sayfanıza girerek eksik bilginiz olup olmadığını kontrol edin. Eğer firma size kayıt esnasında kişisel bilgilerinizin yanında ek bilgiler sormamışsa sitenin içerisinde profil sayfanıza girerek bu bilgileri doldurun.

Bu neye yarayacak peki?

Örneğin ben bir ilaç firması sahibiyim. Romatizma ile alakalı ilaçlar üretiyorum. Bu anket sitesiyle görüşüyorum ve diyorum ki: 23-60 yaş arası bayan-erkek , lise mezunu, romatizma hastalığı olan, kredi kartı olan veya olmayan farketmez, 160 cm’den daha uzun, 55 kilodan daha ağır, adsl bağlantısı kullanarak internete giren kişilere bir anket yaptırmak istiyorum. Sorularımı hazırlayıp anket firmasına bu anketi teslim ediyorum.

Anket firması sitesinde bu özelliklere sahip olan tüm üyelerine bu anketi mail aracılığı ile gönderiyor. Eğer siz bu anket sitesinde kişisel bilgilerinizi tam girdiyseniz ve bu özelliklerle uyuşuyorsanız sizede bu anket gelecektir.

Bundan dolayı tüm bilgilerinizi tam olarak doldurup doldurmadığınızı her site için tek tek kontrol edin. Bu bilgileri site içerisinden “profil” my profil” “my account” vs gibi linkler vasıtasıyla değişebilirsiniz. Bu firmalara kayıt olmak kadar önemlidir.

En çok anketler bilgisayar oyunları, sağlık problemleri, elektronik cihazlar, tatil alışkanlıkları, online hizmetler gibi konularda gelmektedir. Profil bilgilerinizi doldururken bu konu başlıklarını muhakkak seçin. Bunlara artı olarak kendi bilgilerinizide doğru olarak girin. Ne kadar fazla hobi, fobi vs girebiliyorsanız girin. Bu size gelecek olan anket sayısını arttıracaktır.

digpara.com İnternetten Para Kazanma Rehberi.

119 Yorum

 1. Sezin Sezin 06 Temmuz 2010

  Survey head'dan bana bu hafta 3 anket geldi. Markalar profiline bakıyor ona göre anket yolluyor. 
  Örnegin bir kozmetik firması bayanları hedefler. Erkellere pek ihtiyacı olmaz o yüzden para da ödemek istemez. Bu sebeple anketi erkeklere yollamazlar. Fakat bir elektronik şirketi direk olarak erkekleri hedefler. 
  Yani her anketi herkese yollamazlar.
  Zaten bu işler öyle 1 anket sitesi ile olmuyor. Çok siteye üye olacaksınki en azından hergün bir iki tanesinden anket gelecek. ayy yoruldum yaz yaz :)

  • yavuz yavuz 08 Eylül 2014

   Merhaba Arkadaşlar size Mobrog anket sitesi ile ilgili bir kaç şey anlatacağım.
     Mobrog alman araştırma ve anket sitesidir. Anketlerini ister web ten ister cep telefonunuzdan doldurabilirsiniz. Anket ücretlerini Euro olarak hesabınıza gönderir. 20 Euro bakiyeniz olduğunda paranızı çekebilirsiniz. Anket ücretleri anket başı 0,80 Euro yani yaklaşık 2,50 tl  1 Euro = 3 TL  1,50 Euro = 4,50 TL ve 2 Euro = 6 TL olarak anket göndemektedir. Günde ortalama 1 anket geliyor.
     
     Kayıt olmak için Referans gerekiyor. Katılmak isteyen arkadaşlar black_eagle3435@hotmail.com adresine kendi mail adreslerini yollarlarsa katılım formunu gönderebilirim.

     Herkeze bol kazançlar.

   • yasemin yasemin 25 Kasım 2015

    anketler türkce mi yoksa yabancı dil mi

    • admin admin Yazar | 14 Nisan 2016

     Anketler türkçedir.

 2. Ayşegül Ayşegül 06 Temmuz 2010

  bende bir deneyim dedim kaydolur olmaz 2 tane anket birden yolladılar. Sanırım profile göre yolluyorlar. Çünkü ben profilimi en ince ayrıntısına kadar doldurdum. Hatta oğlumun doğum tarihi ve profil bilgilerini bile sordular onuda doldurdum. Hiçbir şeyi ,yıllık kazancı falan atmasyon yazmadım gerçek neyse onu yazdım. Sizede aynı şekilde üye olmanızı tavsiye ediyorum.

  • şebnem şebnem 03 Mart 2013

   siz bu sitelere üye oldum diyorsunuz bende üye olmak istiyorum ama  dolandırıcı olursa diye çekiniyorum telefon numarası veriyoruz bizi sürekli arıyorlarmı o numaradan ekstra para istiyorlar mı bu konuda bilgi verirmisiniz. 

 3. Selim Selim 07 Temmuz 2010

  böyle olmıcak . Toplu bir liste lazım.

 4. Sezin Sezin 11 Temmuz 2010

  surveyhead'da profilinizi doldururken bile para kazanırsınız.
  Sağ alt tarafta  Profiles available yazıyor. O bölümde profiliniz için gerekli olan anketler var. Bu profil sorularıda kategorilendirilmiştir. 
  Zaten ilk kayıtta 5$ bonus veriyor birde bu profil anketlerini doldurarak 3-4$ daha kazanabilirsiniz. 
  İnglizce problemi olanlar google toolbar daki çeviri butonuyla doldurabilir.

 5. Meral Meral 14 Temmuz 2010

  ücretli anket doldurarak para kazandıran siteler içersinde yabancı şirket olarak türkiyede en çok kullanılan site paid surveys at home sitesi. Burdan bakabilirsiniz. http://www.digpara.com/2569/paid-surveys-at-home-resimli-anlatim/ Dünyadaki hemen hemen tüm ülkelerle çalışan bir veritabanı var..  Ücretli olmasının sebebide tahmin ediyorum çalıştığı markaların öyle istemesinden dir.

  Ben büyük bir marka olsaydım ve hazırladığım anketler için para ödeyecek olsaydım öyle her önüme gelene anket yollamazdım. Fikrilerini öğrenmek istediğim kişileri seçerdim. Yani söylemek istediğim amaçlarının üyelikten para kazanmak olduğunu sanmıyorum. Çünkü bir anket doldurmaya  bazen 20-30 dolar ödüyorlar. Ama her zaman öyle anket yollamazlar genelde 5-10 dolarlık anket yollarlar.
  Benim tavsiyem tüm profilinizi en ince detayına kadar doldurun. Biraz sıkıcı oluyor ama sonra faydasını görürsünüz.

  • yıldırım yıldırım 13 Mart 2013

   meral hanım dogru diyosunuzda senin dedigin site önce bana para öde diyo sonra ben kazandırayım diyo yani bi nevi tuzak bu benim görüşüm.

 6. şehnaz oğuz şehnaz oğuz 15 Temmuz 2010

  anket listesi kitabı almak istiyorum. ne kadar  yatıracam  .yatırıca ne zaman gelir

 7. admin admin Yazar | 15 Temmuz 2010

  Burada önerdiğimiz siteler tavsiye niteliğindedir. Anket listesi kitabı için sorularınızı bu sayfadan resmi sitesine giderek altta bulunan iletişim adresine sorabilirsiniz. Kredi Kartı ile satın aldığınızda gece yarısı bile olsa,  Anket listesini bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

  Bol Kazançlar…

 8. hülya yılmaz arslan hülya yılmaz arslan 15 Mayıs 2011

  surveyhead’e kayıt olamıyorum şehir seçiniz diyor ama liste açmıyor.yardım lütfen

  • Banu Birsen Banu Birsen 28 Mayıs 2014

   Malesef bendede aynı sorun var. İl ve ilçe’de sorun oluyor

 9. fikret fikret 16 Mayıs 2011

  bu nasıl ış anlamadım valla herkez dıyor ınt para kazanmak cak kolay ama su ana kadar kımse demedı soyle yap dıye ben ınanmıyorum boyle seylere eger varsa boyle bır sey telefon numaramı buraya yazacam bakalım ne olacak

  • emelparmak emelparmak 09 Şubat 2017

   anketlioda platin kariyerinde bir sponsorum ve internet pastasından online networkümüzü kurarak payımızı almaktayız.anketlioruz.com u tüm ekiplerimin referans numaralarını paylaşarak ve iş detaylarını anlatabilmek için kurduk.
   inceleyiniz

 10. nihan nihan 16 Mayıs 2011

  anket listesi kitabını aldıktan sonra yinede bu sitelere üye olmam gerekiyor mu acaba sadece anket listesini almak yetmez mi?

 11. ecrin ecrin 03 Haziran 2011

  merhabalar ekitabı satın aldım ama paypala üye olmak zorundamıyım ? tam olarak neler yapılacağını anlamadım. mail gönderdiler yapacaklarımı ama tam anlamıyla anlamadım.

 12. caner caner 27 Haziran 2011

  merak ettigim sey su simdi ben ücretli olan anket şirketlerinden birine üye olayım tamamdır ama bundan sonra bana anket doldurmam icin link yolladıklarında o anketi yanıtlamak icin ek ücret istenmiceginin garantisi varmıdır bilgilendirirseniz cok sevinirim.

  • semih semih Yazar | 29 Ağustos 2012

   Ücretli abonelik veren sitelerde yazıyor zaten. One time diye. Yani tek seferlik ödeme.

 13. eda eda 06 Temmuz 2011

  bende ye olmak anket doldurmak istiyorum para kazanmak istiyorum nasıl üye olabilirim bana yardımcı olabilecek birileri var mı

  • murat murat 08 Nisan 2013

   1.global test market

   2.anket toluna 3.allworld

   • admin admin Yazar | 30 Temmuz 2013

    Yorumlarda kullanıcıların önerdiği anket firmaları bizim tarafımızdan denenmiş firmalar değildir.

  • emelparmak emelparmak 09 Şubat 2017

   EDA HN anketlio.com 0011203 standart üyeliğinizi yapın tarafımca sonsor desteği verilmektedir

 14. serkan serkan 19 Temmuz 2011

  Paid Surveys e üye oldum sizin anlattığınız gibi ancak profilimi dolduramadım. profilimi nereden doldurabiliyorum…? bana bu soruların cevabını bilen varsa yardımcı olsun arkadaşlar.

 15. ugur eser ugur eser 26 Eylül 2011

  Bu sitelere üye olmak veya para vermek degil önemli olan.gercektenden dürüst calisiliyormu yoksa tabiri caizse bu anket siteleride yasal dolandiricilik sitelerimi ??? sadece bir örnek vermek isterim.yasadigim yerde araba reklam bürosu acildi.arabanin rengine senelik yaptigin km ye göre vede arabana yaptirmak istedigin reklama göre 100 avro dan 300 avroya kadar aylik para veriyorlardi.ama ayni bu anket siteleri gibi araba reklami almadan önce bizzat reklam sirketine üye olman bir defaya mahsus 50 avro yada ellerinde gazete ve dergi lerden herhangi birine 1 senelik üye olman gerekiryordu.arkadasim reklam alabilmek icin 1 senelik bir gazeteye üye oldu.daha sonra gazetesi haftalik gazete oldugu icin her hafta gazetesini aldi parasini otomatikman bankadan ödedi ama birakin reklam almayi reklam firmasi bir daha bu kisiyle baglantiya bile gecmedi.bir kac ay sonrada bürolarini kapatip tabiri caizse kactilar amaclari arabalara reklam vermek degil,ya bir gazete veya dergiye üye yapmak yada yasal dolandiricik dedigim sekilde,arabasina reklam almak isteyen kisiyi üyelik ücreti adi altinda dolandirmaktir.bu anket siteleride öyle olabilirmi acaba üye olup para vereceksin ama daha daha sonra ya anket gelmiycek yada göz boyamak icin bi kac anket gönderip daha sonra anket gelmiycek ??

 16. fatih fatih 13 Ekim 2011

  ya ben acemiyim biraz e-kitap için sipariş verdim geçen çarşamba günü hatta malime gönderilen yazıda ürün ismini yazmayın şirketin ismini yazın diyordu pttden havale yapılabiliyormuş bende gittim pttye aynı şekilde yaptım ve orda gösterilen bankakalardan birinin hesap numarasını yazdım ama ordaki çalışan şirket adıyla böyle bir havale yapamıyoruz dedi beni bu konuda aydınlatırsanız sevirim iyi günler

  • admin admin Yazar | 18 Ekim 2011

   İsim yazdığınız yere şirket ismi yazacaksınız. Yani kişiye değil bir şirkete havale yapıyorsunuz.

 17. fatih fatih 18 Ekim 2011

  admin yorumum hala cevaplanmamış detaylı şekilde havale sistemini söylerseniz sevinirim üye olmak istiyorumda benim kredi kartım olmadığı için havale ile göndermek istiyorum

 18. ferdi ferdi 05 Kasım 2011

  ben surveyhead sitesine üye oldum profili tam olarak doldurdum hatta üyelik için 5 profil için 1 dolar verdi fakat 2 gündür anket gelmiyor bunun sebebi nedir acaba ben bunu merak ediyorum..
  bilgisi olan varsa bana cevap verebilirmi

 19. leyla leyla 20 Aralık 2011

  arkadaşlar ben ev hanımıyım parayada ihtiyacım var.nasıl üye olunuyor banka hesap num.falan gereklimi ,ödemeyi nasıl yapıyorlar lütfen yazarmısınız

  • admin admin Yazar | 21 Aralık 2011

   Ödemeleri genelde çek ile yada paypal üzerinden yapıyorlar. Türk şirketler ise direk banka hesabınıza ödeme yapıyor.

   • Emre Emre 07 Mart 2017

    Paylal Türkiye hesaplarini kapatmis.Baska paypal gibi calisan varmi sirketlerin para yatirmasi icin

 20. Murat Murat 01 Ocak 2012

  Çok büyük olmasada para kazanılabilecek bir sistem anket doldurarak para kazanma sistemi. Büyük beklentileri olmkayanların uygulayabileceği basit para kazanma yöntemlerinden biridir. Birde en son surveyhead sitesinden 25$ ödeme aldım iyi bir anket sitesi herkese tavsiye ederim.

  • alp alp 17 Ocak 2012

   25 dolar ne kadar zamanda birikti acaba? banka hesabına yollarken kaç lira kesildi?

 21. kübra kübra 03 Ocak 2012

  slm arkadaşlar ben surveyheda üye olmak istiyorum ama ingilizce geliyor ve ingilizcem okadar iii değil sayfadan çevir diyorum türkçe yok ne yapmam lazım yardımcı olun lütfen

 22. huriye ecder huriye ecder 11 Ocak 2012

  ben şifremle giremiyorum yardım edin

 23. Tuğba Tuğba 02 Şubat 2012

  Merhaba benim merak etitğim bi konu var ki öncelikle anketler için açacağımız hesap ne hesabı olacak hotmail hesabı mı mesela? ikinci konu ise kazandığımız para ne kadar süre içinde nereye gelicek?

  • admin admin Yazar | 03 Şubat 2012

   Hangisi olduğu önemli değil. Hotmail olabilir. Kazandığınız para bazen paypal ile doğradan banka hesabına, bazende çek ile gönderiliyor. Sizde bakaya verip 15-20 TL ye bozduruyorsunuz. Çek kesildikten sonra gelmesi 15 günü buluyor.

 24. murat murat 17 Şubat 2012

  merhaba benim paypal hesabım yok şu an bazı siteler üyelik için bir miktar para istiyor demişsiniz paypalla nasıl para aktarılır ödeme nasıl yapılır. birde para çekme işleminde kredi kartı visa olacak değil mi. ben kartımı visa ya çevirtebilir miyim ? birde bu işe başlamak için izlemem gereken yol özet olarak nedir

 25. murat murat 19 Şubat 2012

  son mesajım iptal şimdi ulaştım kitaba..

 26. Hayri BAYTAR Hayri BAYTAR 30 Mart 2012

  ADMİN BEN ÖĞRENCİYİM HEMDE ÇALIŞIYORUM BU İŞİ DENEMEK İSTİYORUM AÇIKCASI AMA O İLK SİTEYE VERECEĞİMİZ 66 LİRA CİVARI KAÇ GÜNDE CIKARTABİLİRİZ ONU MERAK EDİYORUM ACIKCASI DİYELİMKİ CIKARRTIK BU PARA BİZİM DİREK HESABIMIZA YADA KREDİ KARTI HESABINAMI GECER ? 

  • Noktayorum Noktayorum 26 Temmuz 2016

   O kadar aç gozlusun

 27. Sena Sena 24 Eylül 2012

  ADMİN BEN ÖĞRENCİYİM TIP ÖĞRENCİSİ OLDUĞUM İÇİN DERSLER AĞIR ÇALIŞMAM LAZIM FAKAT YORULMAK İSTEMİYORUM BU İŞİ BANA BİR ARKADAŞIM ÖNERDİ FAKAT O DA CESARET EDİP BAŞLAYAMAMIŞ. ÖDEME NASIL OLUYOR AYRINTILI BİR ŞEKİLDE ANLATABİLİR MİSİNİZ? VE BU PAYPAL DENİLEN ŞEY EĞER ZOR ALINIYORSA HİÇ UĞRAŞMAYACAĞIM BİLE…. AYDA 1000LİRA KAZANDIRIYORMUŞ PAİD SURVEYS MİDİR NEDİR O. BİR YERE ÜYE OLMAKLA FALAN PEK ARAM YOK DA  İŞE BAŞLARKEN CEBİMİZDEN PARA ÇIKIYORSA DA HİÇ BULAŞMAYACAĞIM. BUNLARI CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM. YABANCI DİLİM DE VARDIR ANKETLER DE ÖNEMLİYSE VEYA GÜVENİLİR VE PARA HARCAMAYACAĞIM Bİ SİTE TAVSİYE EDERSENİZ….

 28. lale lale 16 Ekim 2012

  yaaa… ben hiç bişi anlamadım!!!! ben 2 tane siteye üye oldum ama ne hesap numarası verdim nede para ödedim.bu işe girmek istiyorum ama anlamadım ki nasıl yapıcam:(

 29. kado kado 16 Kasım 2012

  Selamun Aleykum Bu The Phanel Station Bi Üyelik Ücreti Falan Almıyor Demi Admin Üye Oldum Ama?

  • cenk cenk Yazar | 16 Kasım 2012

   Hayır üeyelik ücretsiz.

 30. öznur akgül öznur akgül 18 Kasım 2012

  ben ev hanımıyım bu işi ilk kez yapacağım. lütfen detaylı olarak nereye ne ücret verilir. ödeme nereye yapılır. hangi site üyelik ücreti ister.ayrıca üyelik iptali olunca bizim için sakıncası olur mu? telefon adres filan yazacağız bir dolandırıcılık işi olmaz değil mi?lütfen cevaplayın …

  • admin admin Yazar | 03 Aralık 2012

   Anket siteleri üyelik için para istemiyor zaten. Sadece bazı siteler eğitim yada liste için ücret alır. Bunların dışında bir ücret istenmez. Dolandırıcılık ile ilgili bir şikayet olursa biz o firmayı zaten sitemizden kaldırırız. Şuan herhangi bir şikayet görmedim. panel station bazen 1 hafta anket göndermediği oluyor fakat sonra 2-3 tane girden geliyor.

 31. nagihan nagihan 29 Kasım 2012

  anketten kazandıgım para nasıl elime gececek benim bunu anlamadım aydınlatırsanız sevinirim 

 32. Ali Ali 06 Şubat 2013

  Üye olduğumuz şirketler her ay nekadar para kesecekler bilgi verirmisiniz.

  • admin admin Yazar | 06 Şubat 2013

   Para kesintisi yapılmıyor. Sadece türk menşeili şifketler ile çalıştığınzda kazancınızdan %10 stopaj kesilir.

   • şebnem şebnem 19 Mart 2013

    puanlarla alışveriş sitelerinde nasıl alışveriş yapacağız.

    • admin admin Yazar | 22 Mart 2013

     Anlaşmalı alışeriş siteleri var. Detaylı bilgi için katıldığınız araştırma şirketine mail gönderebilirsiniz.

 33. Gülcan Gülcan 10 Şubat 2013

  İyi günler.
  ADMİN hem mail okumaya hemde ankete kayıt olabiliyormuyuz? aynı yerden mi farklı yerlerden mi kayıt olunuyor? bir de türkçe mail ve anket ile yabancı firma anket ve mail şirketleriyle çalışmak istiyorum. Yani her ikisinde de türkçe ve ingilizce. Bana yol gösterirmisiniz nasıl ilerleyeceğim konusunda? HENÜZ KAYIT OLMADIM bu nedenle.

 34. elif elif 11 Mart 2013

  ben kaydoldum ama bana mail gelmedi üye giişi yapamıyorum ne yapmalıyım

 35. samet samet 24 Mart 2013

  admin üye olmayı çok istiyorum ama olamıyorum çünkü
  Image verification failed. Enter the code again. böyle bi hata veriyor….
  resimdeki kodu girin diyor ama ortada resim yok
  acil yardımcı olun lütfen

  • admin admin Yazar | 30 Temmuz 2013

   Hangi siteden bahsediyorsun?

 36. TUGCE TUGCE 08 Mayıs 2013

  BASKA ANKET SITESI BILEN VARMI ?

  • admin admin Yazar | 19 Mayıs 2013

   Sürekli güncelliyoruz. herhangi bir şikaye olduğunda o firmayı kaldırıyoruz.

 37. Seifadin Seifadin 26 Mayıs 2013

  Ya ben Kazakistanda yasiyorum banda uia ola bilirmiim bu sitelre.cevap bekliyorum arkadashlar buraya yazin lutfan.

 38. ELİFF ELİFF 28 Mayıs 2013

  MYİYO YA KAYDOLMAK İSTİYORUM AMA  BANKA HESABIM YOK OLMASI GERKİYORMU

  • admin admin Yazar | 31 Mayıs 2013

   Kayoldukta sonra iletişim sayfalarından sorabilrisiniz.

 39. nedime nedime 28 Mayıs 2013

  yukarıdaki firmalardan birkaçına baktım…ödemeler hediye çeki olarak veriliyor.alışveriş siteleri için çekler veriliyor..biz hediye çeki değilde para olarak alamıyormuyuz ödemeler firma firma farklılık mı gösteriyor aydınlatırsanız sevinirim.

  • admin admin Yazar | 31 Mayıs 2013

   Bazıları nakit veriyor. Bazılar anlaşmalı alışveriş sitelerinde çek veriyor. Örneğin puanları biriktirip yeni nesil akıllı telefon alabiliyorsunuz. Nakit verenler ise çek gönderiyor.

 40. Sami Sami 30 Mayıs 2013

  Öncelikle Selamlar bılmıyorum yazım onaylanıptamı gonderılecek   anket konusunda gercekten suphelerım var aynı  yazıtorluk gıbı sızce hangısı daha avantajlı ?

 41. alendelon alendelon 30 Temmuz 2013

  Neden digpara.com adli siteye giremiyorum bilgi sahibi olmak istiyorum

  • admin admin Yazar | 09 Ağustos 2013

   Buraya yorum yazdığınıza göre giriş yapabilmişsiniz.

 42. Gelinlik Gelinlik 09 Ocak 2014

  Denemek gerek teşekkürler

 43. görkem görkem 17 Mart 2014

  bu ıs cok dıkkatımı cektı ancak bu yorumlar bana bı yol katettırmıyor daha net bılgıler ıstıyorum lutfen yardımcı olur musunuz? orngn: bu ısı uzun vadede yapan kısıler, kazanılan rakamların cek goruntulerı, ortalama gunluk doldurulan anket sayısının harcanan zamana oranı vs…

  • admin admin Yazar | 13 Temmuz 2014

   Görkem biz yorumları burada açık bırakıyoruz. Kazanalar paylaşsın diye ama işi öğrenen bir daha uğramıyor buralara.

 44. burak burak 04 Temmuz 2014

  global giriş ile türkiye giriş sayfası arasında bi fark varmı türkiye giriş sayfasından girince kesinti olur mu ?

  • admin admin Yazar | 13 Temmuz 2014

   Global giriş olmaz. Türkiye sayfasından kayıt olmanız lazım. Çünkü anketler her ülkeye göre farklı gönderiliyor.

 45. admin admin Yazar | 13 Temmuz 2014

  Bir kaç kişi daha böyle bir hatadan şikayetçi olmuştu ama herkeste olmuyor. Nadiren oluyor. Geçici bir şeydir. Bence daha sonra tekrar deneyin.

 46. MESUT MESUT 19 Temmuz 2014

  yeni  kayıt yaptım yardımcı olabilir msiniz 

  • admin admin Yazar | 30 Temmuz 2014

   Mesut takıldığın yerler için yorum bırak. Zaman zaman kontrol ediyoruz.

 47. Kemal Eker Kemal Eker 20 Temmuz 2014

  Bu parayı nereden aliyoruz

  • admin admin Yazar | 30 Temmuz 2014

   Hangi araştırma şirketi ile çalışıyorsan o firma gönderir. Son zamanlarda pek çok firma paypal’den eft ödeme yöntemine döndüler. Eft ile ödeme yapanları tercih ederseniz paranızı bankadan çekmek daha zahmetsiz olur.

 48. fatma fatma 20 Ağustos 2014

  slm bende bas vurmak istedim aslinda yardimci olursaniz sevinirim yasim 22 skupem ceylan4224

  • admin admin Yazar | 16 Mart 2015

   Fatma yukarıdaki sitelere üye olup anketleri bekleyeceksin. Tek yapman gereken bu.

   • Mehtap Mehtap 22 Aralık 2016

    Merhaba. Yukarıda yazdığınız anket siteleri içinde ücretli olan var mı?

 49. mehmet mehmet 03 Eylül 2014

  Tc kimlik numarasını isteyen siteler var güvenli mi acaba? Bir ismimizin tam olarak yazılması gerekli mi. Mesela mehmet yerine memet gibi.. Cevap verirseniz sevinirim.

 50. kadriguler kadriguler 01 Kasım 2014

  meraba ,
  daha önce de sormuştum ama soruma cevap gelmedi , bu anket siteleri sağlam mı güvenlik açısından sonuçta adrese kadar bütün bilgilerimizi giriyoruz.
  Saygılarımla

  • admin admin Yazar | 03 Kasım 2014

   Merhaba,

   Burada yayınlanan şirketler dünya çapında faaliyet gösteren şirketlerdir. Aksi halde yüzlerce araştırma şirketi var. Hepsini yayınlamıyoruz.

 51. uğur uğur 15 Mart 2015

  Merhaba çok güzel paylaşım olmuş teşekkürler. Bende para kazanmak için başladığım bu yoldasize teşekkür ediyorum.Anket doldur para kazan gerçekten çok güzel bir iş tavsiye ederim

 52. recep recep 06 Haziran 2015

  Admin paypal hesabı açtım fakat banka kartı hesabı eklenmiyor neden ?

  • admin admin Yazar | 28 Haziran 2015

   Ekleniyor. Hangi aşamadaydı unuttum fakat ekleniyor. İnternetten aratırsan bulursun.

 53. izmirlee_eutf izmirlee_eutf 11 Ekim 2015

  eveeeeeet bende tereddüt etsem de ankety doldurarak kazandım globaltestmarket ten 70 € benderimki den 56 tl panelstation dan 28 dolar =356 tl daha çok site daha çok kazanç unutmayın…NE YAPTIM BİLİYONUZMU MATKAP VE UÇ TAKIMI YANINA DA ÇANAVAR ALDIM :)

  • Mehtap Mehtap 22 Aralık 2016

   Selam. Peki yazdığınız siteler ücretsiz mi? Ve anketler türkçe geliyor mu? Ve Son olarak paypal dışında ödemeler yapılıyor mu? Teşekkürler ??

 54. zackarina zackarina 04 Şubat 2016

  Anket doldurarak para kazanabilmek için;  tecrübelerime dayanarak güven ve güvenliğin öncelikli olduğunu düşünüyorum.
  Ben çok büyük paralar kazanmasam da ek gelir olarak 2 defa telefonuma TL yüklettim ve bir defa da paypal hesabıma para aktarttım. tavsiye ederim.  http://benderimki.com/  

 55. seyma seyma 14 Mart 2016

  bende banka kartı hesabı eklemek istiyorum kabul edilmiyo kredi kartı hesaplarımı kabul ediliyo bu sitelerde. ki girişde ucretsiz. benden para almıyosa aksine para gonderiyosa amacı ne bunların

 56. seyma seyma 14 Mart 2016

  çek veren firmalar hangileri öğrenebilirmiyim

 57. umut umut 30 Mart 2016

  arkadaşlar bu yeni gelen arkadaşlara biraz yardımcı olsak bir tanesi ben mesela 

 58. Hakan Hakan 25 Nisan 2016

  Myiyo ya bende yeni basladim ama gayet acik ve net sekilde hersey anlatilmis oturdugunuz yerden kazaniyorsunuz. Yardimci olmak isterim herkese bu siteyi denemekte fayda var.ben kazanmaya yeni basladim

 59. Döne Döne 12 Temmuz 2016

  Merhaba arkadaşlar size bir iş önerim var ister meslek olarak yapın istese ek gelir olarak firma adı beontel güvenilir bi firma
  Yatırım yaparak veya ekip kuarark kazniyoruz kazançlar güzel detaylı bilgi için mesaj atin whatsap 05393375332

 60. murat murat 18 Temmuz 2016

  AYLIK 2000 TL KAZAN , ek iş değildir, direk aylık ev geçimizini sağlayabilirsiniz.

  işe yaramayan yöntemler;işe yarasada paranızı alamazsınız.
  alacağınız rakam aylık 600 tl yi geçmez bir bahane ile kazandığınızın altında ödeme yapılır ve sadece zaman kaybı

  1. anket doldurma
  2. site açarak satış yapma
  3. satış ortaklığı yöntemi
  4. makale yazma
  5. satoshi toplama (bitcoin)
  6. evde iş veren el emeği işler
  7. referans sistemi ile dolandırıcılık yöntemleri ???
  8. size sırf kitap satmak için uydurulan bir çok yöntemler (dost acı söylermiş size para kazandıracağını söyleyen kitaplar sadece genel kültürünüzü artırır
  cebinize birşey artırmaz)

  vs.vs.vs. gibi işe yaramayan birçok yöntem,

  sermayesiz iş olmaz arkadaşlar mutlaka sizde deneyip aylarınızı kaybetmişsinizdir , para sadece para ile kazanılır, zenginlerin hepside bunu bilir,
  3 tlniz varsa onu 5 tl nasıl yaparım methodudur.bu ise çok basittir ancak görmek gerekir. bunca zaman evden iş yaparak kazanmak istediniz ancak 300 – 500 tl yi
  geçemediniz. para kazanılan bir çok yöntem internette açıklanmaz sebebi ise sadece kendim kazanayım dedikleri içindir.

  ben ise evden aylık en az 18000 tl kazanyorum ve bu bana ve 3 çocuğuma fazlasıyla yetiyor 2 yıl içerisinde 750 000 tl lik lüx bir dairede aldım ,

  artık sizde kazanın istiyorum.

  yazıktır bunca zaman harcadığınız saçma sapan yöntemler için harcadığınız vakite.

  benim size sunacağım şekil şu arkadaşlar, ister hemen isterseniz 6 ay sonra sabit 2000 tl kazanıyorsunuz, bunun içinse harcamanız sadece 300 tl

  nasıl olduğunu merak ediyorsanız telefonum : 05326271221 telefonumu kaydedin ve watsup tan istediğinizi sorabilirsiniz.

  yapılan iş ile ilgili kısa bir ipucu : canlı yem ve canlı gübre al sat işleri.

  emekliler, öğrenciler ve ev hanımları için diye ayırmıyorum bu bir ek kazanç değildir,
  direk ev geçindirebilecek bir kazanç.

 61. Selam Selam 18 Temmuz 2016

  Arkadaşlar sağlam site anket gelmesse bile reklamlara tıklayarak kazanıyorsun akmasada damlıyor misalihttp://www.clixsense.com/? 9499404

 62. Fehmi Fehmi 08 Ağustos 2016

  INTERNET UZERINDEN REKLAM IZLEYEREK GUNLUK 20 ILE 660 TL  ARASI KAZAN ELDE EDEBILIRSINIZ BIRMILYONIZLEYICI DE BIZIMLE BIRLIKTE CALISICAK UCRETLI UYELER ARANIYOR. DETAYLI BILGI ICIN EKLEYIP MESAJ ATABILIRSINIZ CIDDI KISILER 0541 928 7518 NUMARALI TELEFONDAN BANA ULASABILIRSINIZ https://youtu.be/xwDCOQeokGk

 63. Clixsense Rehberi Clixsense Rehberi 19 Kasım 2016

  Bu listedeki sitelerden ciddi paralar kazanıyorum, hepsi güvenilir siteler. Bunlara ek Clixsense’den de ayda 40,50 dolar kazanıyorum task ve anket ayparak. İnternetten para kazanmak istiyorsanız sabır, çaba ve deneyim gibi faktörleri dikkate almalısınız.

 64. sezen sezen 30 Aralık 2016

  pardon bnım paraya ıhtıyacım var benım facebookta bır sayfam var 3000 begenısı var acaba bunu nasıl paraya donusturebılırım yardımcı olabılır mısınız banka hesaplarından hıc anlamıyorum banka hesabı falan mı gerekıyor veya kart ? nasıl yapacagım bılgılendırırsenız cok mutlu olurum sımdıden tesekkur ederim

 65. emrah emrah 23 Mayıs 2017

  Merhaba arkadaşlar
  Yazıdaki gibi ilk etapta toplu para kazandırmasada zamanla internet
  üzerinden oyun oynarak güzel paralar kazandıran oyunlardan sevdiklerimin referans linklerini
  aşağıda veriyorum. hepsi ayrı ayrı güzel oyunlar bir bakıp karar verebilirsiniz.
  Ben de diğerlerinden eleyerek bu oyunlara karar kıldım. Linkler;

  http://maden.im/ana_sayfa?r=emrahdmrk
  http://gercekciftci.com/kayit.php?ref=264479
  http://myluckyfarm.net/?i=18429
  https://www.cilgingeridonusum.com/ref/4453
  https://cryptoclub.biz/index?ref=205473
  http://www.parttime.web.tr/5921fe758ce9f

 66. Ali Ali 04 Haziran 2017

  Öncelikle aydınlatıcı bir makale yazmışsınız. Evden para kazanmayı düşünen insanların haklı olarak dikkatini çekmiş. Evde boş zamanı olan herkesin mutlaka aklından geçen bir düşüncedir evden para kazanmak. Tabi internetin sağladığı geniş imkanları da ekleyince onlarca para kazanma yöntemi çıkıyor insanların karşısına. İlgilenenlere de en doğru yöntemi seçmek kalıyor.

 67. malatya oto kiralama malatya oto kiralama 20 Temmuz 2017

  ANKET SİTELERİNİN ÖDEME İMKANI NASIL .BİDE ANKETLER ONLİNE HİZMET OLARAK MI VERİLİYOR

 68. evde ek iş evde ek iş 12 Ekim 2017

  admin selam, evde ek iş olarak anket doldurmak istiyorum. hangi site en çok parayı kazandırır?

 69. Emine Emine 22 Aralık 2017

  geçim kaygısı yaşayan bir öğrenci için güzel bir ekonomik katkı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.