İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İnternetten Para Kazanmak için Banner Reklam Alanları Kiralayın!

Çoğu zaman web sitelerinde gördüğünüz banner reklamlar satış ortakları için çok önemli bir internetten para kazanma kapısıdır.

TV reklamları nasıl TV programlarının motoru ise, banner reklamlar da internet sitelerinin varoluş sebebidir. Kısacası internet’in motorudur. Birçok web sitesinin yayın hayatına devam edebilmesi bu reklamlara bağlıdır. İnternette milyonlarca web sitesinden ücretsiz olarak faydalanabilmemizin sebebi de yine reklamların olmasıdır.

İnternetten para kazanmayı henüz keşfetmemiş, veya satış ortaklığı henüz duymamış kişiler bu reklamların her zaman ürün sahipleri tarafından verildiğini düşünür. Halbuki internet sitelerinde gördüğünüz banner reklam alanlarını kiralayan kişilerin önemli bir bölümünü satış ortakları veya dropship yapan bireysel internet kullanıcıları oluşturuyor. Yani bireysel girişimciler.

Satış ortaklığı makalemizi daha önce okuduysanız, satış ortaklarının istediği herhangi bir ürüne, ürün sahibi ile iletişime geçmeden bile internet üzerinden ortak olabildiğini biliyor olduğunuzu varsayıyorum. Lakin kısaca hatırlatma yapayım;

Ürün sahipleri ürünlerini satış ortaklığı havuzuna ekler ve internetteki tüm kullanıcıların bu ürünlere ortak olmasını ister. Satış ortağı olan kişilere ona özel bir tanıtım sayfası linki verilerek ürünü tanıtmasını ister. Sizde bu satış ortaklığı ağına üye olarak ürünlerin tanıtımını çeşitli reklamcılık yolları ile yaparsınız. Bir satış olduğunda ise ürün sahibi ne kadar komisyon taahhüt etmişse onu kazanırsınız. Ürün kargosu, müşteri problemleri vs. bundan sonrası ürün sahibine aittir. Sizin işiniz sadece reklam yapmak.

 

Satış ortaklığı konusunu bu makalede fazla uzatmak istemiyorum. Bu makalede satış ortağı olduğunuz ürünleri pazarlamak ve internetten para kazanmak için banner reklam alanları kiralarken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğim.

Banner Reklam Alanları Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir siteden banner reklam alanı nasıl kiralanır?

Ben reklam alanı kiralarken genellikle doğrudan sitenin iletişim bölümünden reklam politikasını ve ücretleri sorarım. Yani site sahibi reklam alanı kiraladığını ilan etmese bile ben teklif ederim. Bu sayede kendi istediğim sitelere reklam verebiliyorum. Fakat her zaman böyle olmak zorunda değil. Pek çok zaman web site sahipleri webmaster forumlarında reklam alanı ilanları yayınlar. İlanlar genellikle şu şekilde olur;

Örneğin;
Site adı: xxxxx.com
Günlük Ziyaretçi Sayısı: 3000
Sitenin Konusu: Sağlık ve Güzellik
Reklam Alanları:  468×60, 160×600, 728×90 reklam alanı.
Fiyatı: 50 TL/ aylık 

Yukarıdaki gibi ilanları;
http://forum.iyinet.com/reklam-alim-satim/
http://www.r10.net/reklam-alimi-reklam-satisi/  gibi sitelerde veya bu şekilde bir google araması ile reklam alım satımı yapılan siteleri bulabilirsiniz.

Sitelerdeki banner reklam alanlarını kiralarken en hesaplı ve size en iyi kazandıracak şekilde site sahipleri ile pazarlık yapın. Forum sitelerinden banner reklam satın alırken, elinizden geldiğince konu için reklam alanlarını kiralamaya çalışın. Fiyatına göre her sayfada görünen veya sadece anasayfa, yada kategori sayfalarında görünen bannerlar için ayrı fiyatlar belirlenir.

En iyi Kazancı Elde Etmek için Hangi Reklam Alanlarını Tercih Etmeliyim?

Footer’daki bannerlar (sayfanın en alt bölümü) genellikle en az tıklanan bölümlerdir. Bu genel olarak pek çok sitede böyledir. Bu sebeple diğerlerine göre daha ucuz olmalıdır. Forum sitelerinde ise en çok tıklama alan bölge konu içlerindeki alanlardır.

Ardından Header bölümü (en üstte genellikle 728×90 veya 468×60) geliyor. Fakat 468×60 banner boyutunu kullanmanızı pek tavsiye etmiyoruz. Çünkü kullanıcılar için reklam körlüğünün en fazla yaşandığı banner boyutudur.

Video sitelerinde en çok tıklama alan reklam bölgesi videoya en yakın bölge olmakla birlikte, video altı veya video üstüdür. Monitörünüzü en çok kullanılan 1024×768 çözünürlüğüne getirin. Bu şekilde video izlenirken ekranın dışına taşmayan bir reklam alanı varsa buraya reklam verin. Diğer reklam alanlarını da fiyat/performans faktörüne göre değerlendirebilirsiniz.

Reklam vereceğiniz sitenin, websiteoutlook.com’dan günlük sayfa gösterimine bakın. Fiyatı belirlerken sitenin günlük sayfa gösterimi ve alexa.com verileri oldukça önemlidir. Örneğin günlük 10.000 sayfa gösterimi olan bir sitedeki reklamınız tahmini olarak %0,5 ile %1 arasında tıklama alacaktır. Bu da reklamlarınıza günde 100 kişinin tıklayarak gelmesi demektir. Tabiki bu oran reklam verdiğiniz sitenin içeriğine göre değişir. Bannerda bahsedilenler ile alakalı içeriği olan bir siteden reklam alanı aldıysanız bu oran doğrudan %3′lere çıkacaktır. Teşvik sayfalarında (konu ile ilgili detaylı açıklama yaparak reklam yaptığınız sayfalar) ise tıklama oranları en üst seviyededir. Bazen %100 olabilir. Bu tavsiyeler istediğiniz herhangi bir satış ortaklığı ürünü için uygulanabilir.

Banner reklam alanı satın aldığınız sitelerden en iyi dönüşümü almanın yolu, ürünüz ile doğrudan alakalı, yani odaklı sitelerden reklam alanı kiralamaktır. Örneğin bayanlara hitap eden bir ürünün reklamını yapıyorsanız, kadinlarkulubu.com gibi bir site çok daha etkili dönüşüm sağlar. Böyle konuya odaklı siteler bulmak tabiki çok kolay değil fakat denk gelirse kaçırmayın.

Deneme yapmak isteyenler küçük sitelerle anlaşmalar yaparak başlayabilirler. Fakat hiti yüksek büyük sitelerle 3 aylık yapılan anlaşmalar her zaman çok daha karlıdır. Bizden size küçük bir tavsiye; sakın popup reklam paketlerinden satın almayın. Bir sonraki makalede 100-200 bin kişilik facebook gruplarında ücretli bağlantı paylaşımından bahsedeceğim.

Sonuç;

Satış ortaklığı ile internetten para kazanmanın binbir yolu var. Kimileri reklam yatırımı yaparak müşteri bulurken,  kimileri ücretsiz bir web sitesi kurup arama motorlarında çıkacak sayfalar oluşturarak satış yaparlar. GooMass yazarları bu iki farklı çalışma şeklini basit bir dille tasvir etmiş. Reklam yatırımı ile para kazananlara Avcı Satış Ortağı, sermayesiz bir şekilde arama motorlarını kullananlara ise Çiftçi Satış Ortağı adını vermiş. Avcı ve Çiftçi satış ortaklarının farklarını daha iyi anlamak için Cüneyt bey’in yazdığı bu makaleye bakınız.

Satış ortaklığı hep aynıdır fakat her satış ortağının kendine has bir internetten para kazanma yöntemi vardır. Bu yöntemleri deneme yanılma yoluyla keşfedebilirsiniz. Veya gibi bir satış ortaklığı eğitim kiti alarak işin uzmanlarının tecrübelerinden faydalanabilirsiniz. Hadi bakalım bol kazançlar. 

4 Yorum

  1. Kadir Kılıç Kadir Kılıç 18 Nisan 2016

    Merhaba

    Ben Kadir Kılıç. ATIG Yatırım Menkul Değerler firması çalışanıyım. Güzel ücretler karşılığı birkaç siteye reklam vermeyi düşünüyoruz. İlginizi çekerse numaramdan yada mail adresimden bana ulaşabilirsiniz.
    05376967696

    İyi Çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.