İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

(SEO) Google’da Üst Sıralara Çıkmak ve Orada Kalabilmenin Yolu

Konuya giriş yapmadan önce sade bir anlatım kullanmaya çalışarak, ilk önce yaygın olarak kullanılan SEO deyimlerinden bahsetmek istiyorum.

Terimler

SEO: İngilizce “Arama Motoru Optimizasyonu” tanımının Türkçeye kısaltılarak çevrilmiş halidir.
PR: İngilizce PageRank tanımının kısaltılmış halidir.
PageRank: Google’ın sayfaları sıralamak için kullandığı bir teknolojik sistemdir. Google’a göre; şayet bir webmaster herhangi bir siteye link verirse, demek ki o site iyidir. İyi olmayan bir siteye kim neden link verir ki?” Bu mantık içerisinde işleyen Google, sitelere belirli değerler verir ve bu değerlere de PageRank denir.
PageRank Güncellemesi: Google’ın 3 ayda bir sitelerin PageRank değerini güncellemesidir.
Backlink: Başka sitelerden alınan referans linklere “backlink” denir.
Metatag: İnternet sitesini arama motorlarına tanıtan, kısa bir koddur.
Sandbox: Oldukça sık sorulan bir sorudur ve kısaca Google’ı aldatarak üst sıralarda yer almak için aşırı oranda link değişimi yapanlara verilen cezadır. Ayrıca Google’ı aldatmak için Spam adı verilen teknikleri uygulamaya çalışanlara verilen geçici cezalara da sandbox denir. Verilen “Sandbox” cezası sonucu site sahibinin Google’da aranan kelimeler üzerinden aldığı hit sayısında büyük zarar uğraması söz konusudur. Herhangi bir anahtar kelime öbeğinde 1. sırada çıkan bir site, çok hızlı bir şekilde 10. sıraya gerileyebilir.
Google Ban: Google’ın tüm sayfa indexlerinizi silmesi ve hiçbir sayfanızın Google tarafından gösterilmemesidir.
DMOZ: Dünyanın en büyük dizini olması nedeniyle herkesin eklenmek istediği bir dizindir. Google’ın çok büyük derecede önemsemesi nedeniyle tüm webmasterlar eklenmeye çalışsa da, DMOZ yalnızca kaliteli siteleri ekler.

Genel olarak terimleri anlattıktan sonra SEO ayarlarına geçmeden önce ilk olarak, bir site nasıl yapılır bunu açıklayalım.

3 Adımda İnternet Sitesi Nasıl Kurulur?

1) SEO yapabilmeniz için öncelikle bir internet siteniz olmalı. Bir internet sitesi içinse, ilk olarak domain ve hosting servisine ihtiyacınız vardır.

Domain: Google.com gibi internet sitesi adreslerine “domain” denir.
Hosting: Tüm web siteleri birer dosya olduğu için bu dosyaların sürekli olarak yayınlanacağı bir bilgisayara ihtiyaç vardır. Bir web sitesine 365 gün 24 saat ulaşılabilmesi için, dosyanın her zaman yayınlanacağı güçlü sistemli bir bilgisayara ihtiyaç vardır. Bu bilgisayarlar “server” adı verilir ve bu bilgisayarlardan satın aldığınız paketlere de hosting denmektedir. Bu konuda detaylı anlatım için hostin nedir makalesine bakınız.

2) Bir web siteniz yok ancak domain ve hosting için para ödemek istemiyorsunuz. Pekala, sorun değil. Ücretsiz ve Türkçe bir siteyi Blogger.com üzerinden açarak, arzu ettiğiniz şekilde içeriğini düzenleyebilirsiniz. Resimli anlatım için buraya bakınız. Yeterli bütçeniz varsa da, hostmonster üzerinden kendiniz için en uygun hosting paketi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

3) Blog oluşturarak web sitenizi oluşturmak ve SEO’ya başlamak için ilk adımı atın. Eğer Blogger kullanmayı bilmiyorsanız bu da bir sorun teşkil etmiyor çünkü blogger-destek,blogspot.com adresinden blogunuzu nasıl kullanacağınızı öğrenmeniz mümkün.

İlk Adım ve SEO

Web sitenizde hazır olduğuna göre artık SEO yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle aklınızdan bir plan yapın ve sitenizin temel içeriğini şekillendirin. Sonra yapmanız gereken, sitenizin içeriğine uygun makaleler yazmak.

Uygulayacağınız teknikleri belirleyin

a) Backlink İnşaası (Link Değişimi)
PageRank mantığına göre düşünüldüğünde link verilen siteler güzel olduğu için sitenize bir backlink kaynağı oluşturun. Özellikle r10.net gibi webmaster forumları, link değişimi için size büyük bir yarar sağlayacaktır. Eğer yeni bir siteyseniz hemen hemen her site ile link değişiminde bulunun ancak oturmuş bir siteniz varsa bu konuda seçici olmanızda büyük yarar var. Benzer içeriğe sahip olan ya da PR değeri sizden yüksek siteleri tercih etmeye çalışın.

Dikkat etmeniz gereken en önemli konu, karşılıklı link değişimi yapmamaktadır. Google bunu algılayabilecek kadar zekidir ve size birkaç günlük sürecek bir mutluluk tatdırdığı gibi, çok kısa süre içerisinde de hayatın acı gerçekleri ile bizzat yüzyüze gelmenizi sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Bu konuda çapraz değişim ideal yöntemdir. Sitelerin karşılıksız olarak faydalandığı çaprak değişim, bir sitenin diğerine ve o sitenin de bir başka siteye link vermesiyle sağlanır. Bu şekilde karşılıksız olarak yararlanılan link değişimleri, kaliteli link değişimi olarak adlandırılır. Bu konuda limitlerinizi bilmeniz gerektiğini de unutmayın ve aşağıdaki linkten daha detaylı bilgiye ulaşarak sınırları öğrenebilirsiniz.

b) Dizinlere Ekleme Yolu ve Backlink Oluşturma
backlink açısından çok önemli olan sitenizi dizinlere ekleme, çoğu zaman karşılıksız olarak yapılır ki bun backlinkler en değerli backlinkleri oluşturmaktadır. Dizin denince akla ilk gelen DMOZ olduğu için sizin de ilk yapmanız gereken DMOZ’a eklenmeye çalışmak. Siteniz gerçekten özgün bir içeriğe sahipse, dizin yönergelerini uygun bir şekilde doldurarak eklenebilirsiniz.

Nitelikli Backlink Nedir ve Nasıl Olmalıdır?

En kaliteli backlink, karşılıksız olarak link verilmesidir. Sizin dahi karşılıklı olarak yapılan bir link değişimini kolayca anlayabilirsiniz.

Doğrudan karşılıklı link değişimi

Çapraz link değişimi

Link kodlarını verirken mikroformatlar ile süslenmeleri oldukça önemlidir. Mikroformatlar(XFN örneğinde olduğu gibi) ile ilgili makalelerimi blogum üzerinden ya da r10.net’ten inceleyebilirsiniz.

c) Orijinal İçerik
Google’ın bir içeriğin orijinal olup olmadığını anlaması, adeta çocuk oyuncağıdır. Meşhur Google Algoritması, ilgili sitenin içeriğinin kopyala yapıştır olup olmadığını hemen anlayabilir. Bildiğiniz konular ile ilgili makaleler yazın ve kopyala yapıştır yaparak Google’da üst sıralarda yer almak gibi bir hayali kovalamayın. Tıpkı benim bu makaleleri yazmaktan herhangi bir çıkarım olmadan yalnızca size faydalı bir içerik sunmaya çalışmam gibi, siz de insanlar için yararlı bir içerik oluşturduğunuzda Google sitenize değer vererek zaten onu üst sıralara taşıyacaktır.

d) Metatag SEO ilişkisi
Bazılarına göre Metataglar SEO’nun en temel ve gerekli ayağı olmasına rağmen SEO ile ilgilendiğim süre boyunca edindiğim bilgilerden çıkarttığım sonuç, Metatagların çok büyük etkisi olmadığıdır. Benim için yararlı olarak adlandırılabilinecek tek metatag; Description’dır.
Daha ayrıntılı bir şekilde metatag ile ilgili bilgi edinmek için r10.net sitesindeki ilgili makalelerimi okuyabilirsiniz.

4) Sayfa içindeki SEO İşlemleri
Bu bölüm yeni başlayanlar için tasarım bilgisi noksanlığından biraz karmaşık gelebilir.
Google her zaman en yeni teknolojiyi sevdiği için CSS’ye adeta aşıktır. Eski stil site içi düzenin temel kaynağı olan tabloları sevmeyen Google Bot, eski tip tasarımla kodlanmış sitelere SEO uygulamadan önce CSS’ye geçmenizi ister.

5) Resim ve Flash tabanlı içerikler
Hareketli bir öge olması nedeniyle Flash, insanların tasarım açısında hoşuna giden bir alandır. Bu aşamada unutmayın ki, görseller yalnızca insanlar için tasarlanır. Google Bot’un sitenizde çok güzel görünen ve tüm insanlar tarafından beğenilen Flash içeriği okuyamayacağı ve içerisinde yazanları tanımlayamayacağından, SEO açısından Flash içerik kullanmak pek de akıllıca bir hareket değildir.

Profesyonelce yönetilen uygulamalar ile tamamı Flash olarak kodlanan zengin içerikli bir site dahi, satitik HTML ya da dinamik ASP/PHP gibi bir içerikle kıyaslandığında son derece zayıf bir rakip olacaktır. Bunun için Full Flash ya da Full Resim gibi içerikleri kodlamamaya çalışın. Görsellik güzel bir şey olsa da, sitenize girerek bu içeriği beğenecek insan olmadıktan sonra herhangi bir müşteri kitlesi yaratmanız da mümkün olamaz.

Makaleme, gecenin geç saatleri olması ve çok uykumun gelmesi nedeniyle burada son noktayı koyuyorum. SEO’yu profesyonel anlamda uygulayanlar için çok yakında bir makale daha yazacağım. Arzum şudur ki; backlink ve link değişiminin ne demek olduğunu öğrenen herkes, ortalıkta SEO yapıyorum diye dolaşmasın. Risk potansiyeli oldukça yüksek ve zor bir iş olan SEO, gelirinizi katlayabilir ya da tam tersine herşeyinizden olmanızı sağlayabilir.

Tüm bu sebeplerden ötürü, eğer bir SEO uzmanı ile çalışmayı düşünüyorsanız öncelik kişinin bilgi seviyesini ölçmenizde yarar var. Ben seo konusunda uzman olarak gördüğüm orçun oruç aykaç’ın seo kitabını almanızı öneririm.

37 Yorum

 1. anonim anonim 27 Mart 2012

  Google Algoritmasını anlamak gerçekten cok zor ,en azından yeniler için

 2. Gokhan Gokhan 18 Şubat 2013

  Hocam, r10.net’ten nasıl çapraz link değişimi yapacağız? Ön bilgi verebilir misin?

  • admin admin Yazar | 18 Şubat 2013

   linkwheel adı verilen bir sistem vardır. Bu sistemi kurmuş bazı kişilerin r10.net’te ilanları bulunur. Bu kişilerle iletşime geçin.

 3. Sercan Sercan 19 Şubat 2013

  Elinize sağlık hocam ayrıca site içi breadcrumb da önemli zannımca.

 4. Gaziantep Haber Gaziantep Haber 04 Haziran 2013

  Saolasınız hocam çok yararlı oldu.

 5. Neşe Neşe 30 Aralık 2013

  ben geçen gece pingleri biraz abarttım sanırım yeni içerik girmeden ping atıp durdum ve zararını gördüm. ban yemedim ama google da ilk 500 de yokum. sitem zaten 1 aylık ama 150 sıradaydım en son. birden yok oldum. ne zaman gerei dönerim acaba fikriniz varmı teşekkürler

 6. yemek tarifleri yemek tarifleri 09 Ağustos 2014

  ellerinize sağlık sitemi yükseltmek için yazdıklarınız bana yol gösterecek

 7. muadil toner muadil toner 03 Eylül 2014

  üst sıralara yükselmenin en hızlı sanırım reklam? bu konu ile ilgili başka ne gibi yöntemler var şimdiden tşk ederim

  • admin admin Yazar | 16 Mart 2015

   Ücretli reklam için adwords ü kullanacaksınız. Burdaki anlatılan organic sonuçlarda ücretsiz çıkmak için.

 8. emre sarıkaynak emre sarıkaynak 10 Ekim 2014

  siteyi fazla eklerseniz ya da ping yollarsanız patlar neşe hanım normaldir. 
  ücretsiz yardım edebilirim isterseniz emresarkay@gmail.com adresine email atabilirsiniz. Kolay gelsin

 9. oyun oyna oyun oyna 24 Kasım 2014

  Paylaşımınız için teşekkürler ancak benim bütün araştırmalarım sonucu genel olarak birazcık farklı. Olaya farklı açılardanda bakıyorum. Mesela bir anahtar kelime için 100 tane siteyi düşünüyorum bu 100 site sürekli olarak değerli kaliteli içerik üretiyor bu sitelerden hangisi ilk sayfada olmayı hakeder ? Bu sorunun cevabı olarak bütün seo makaleleri birazcık eksik kalıyor. Bu konu üzerine yoğunlaştığım zamanda yapay olarak siteye ziyaretçi çekmenin siteyi daha çabuk olarak yükseltmesini sağladığını anlıyorum. Yani iki site açıp birine çok değerli yazarların makalelerini günlük olarak eklediğimizi farzedelim diğer siteye ise orta kalitede içerik ekleyip aynı zamandan reklam ile besleme yapsak bu sitenin herzaman sıralamada yükselme şansının 10 kat fazla olduğu kanaatına varıyorum. Tabiki reklamı sürekli vermek anlamında değil 1 aylık süreç diye düşünebiliriz. 

  • admin admin Yazar | 16 Mart 2015

   Google robotları düşündüğünüzde çok daha zekidir. Google derki; siz yapabildiğinizin en iyisini yapın.
   Google ziyaretçinin istatistiklerine bakarak siteye puan verir. Sizin yazdıklarınızın kalitesini ziyaretçi tavrı ile ölçer. Mesela sayfada kalma süresi gibi. Bunu bir araştırın.

 10. Aykıl Aykıl 21 Temmuz 2015

  gayet başarılı bir makale elinize saglık

 11. selim selim Yazar | 11 Ağustos 2015

  Merhabalar sitede bulamadığım bir sorunun cevabını bilen varsa yardımlarınızı rica ediyorum. Şimdi sorum benim bir internet sitem var googleda üst sıralarda çıkmak için sitedeki seo makalelerinden de yardım alıyorum. Şimdi biri öyle bir şey yapmışki hiç bir internet sitesi veya blog kurmadan orjinal internet sitesinin uzantısı böyleyken paleorecipebook. com uzantının sonuna clickbank id uzantısını (paleorecipebook. com/?hop=vedath) gibi uzantı eklemiş ve gooogla ücretli reklam vermiş. Kişi bunu nasıl uygulamış ? Bu kişinin yaptığı avcı yönteminin bir örneğimi ? Bende sitenin uzantısı sonuna clickbak kendi kullanıcı adımı yazıp enter yapıp satın al dediğimde affilate none yazıyor. Kişi bunu nasıl uygulamış yardımlarınızı bekliyorum.

 12. admin admin Yazar | 11 Ağustos 2015

  Siz clickbank hoplink\’in yönlenmiş haline bakıyorsunuz. Normalde siz clickbankte \”promote\” butonu ile aldığınız kendi linkinize tıklayıp bakın. O da aynı şekilde görünür. Yani o uzantıyı reklam veren kişi eklemiyor. Clickbank linklerinin hepsinde otomatik olarak çıkıyor. Kısacası fazla kafa yormanız gereken bir konu değil.

 13. Ferhat Ferhat 02 Nisan 2016

  Verdiğiniz bilgiler çok güzeller elinize sağlık.
  Bölgesel anlamda yükseltmek için acaba neler yapılabilir

  • admin admin Yazar | 03 Temmuz 2016

   İçerik, içerik, içerik.

 14. Orbey Orbey 14 Temmuz 2016

  Merhaba arkadaşlar Ortalama 12 Yıldır bu işle uğraşmaktayım
  1 saatte “Google” arama motoruna
  sitenizin Anahtar Kelimelerde optimizasyonunu sağlıyorum,
  Garanti Sunmaktayım.
  Mail: or@orriv.com

 15. İhsan İhsan 18 Eylül 2016

  Arkadaşlar ben web sitemi oluşturalı 3 ay oldu facebook begeni ve google +1 leri bayabi yukarda tutarak sürekli olarak günde en az 5 siteye link göndererek hem backlink aldım hemde alexayı kastım sitem ilk sayfays çıktı hergün kendim ayrı iplerden en az 5 kere sitemi tıklıyorum aldığım sonuç mükemmel tavsiye ederim deneyin

 16. Murat Murat 18 Eylül 2016

  Ben sitemi kuralı 2 yıl oldu ilk zamanlar çin programı jinglink kullandım sonrasında site içerisinde linkleri ve yazıları bol tuttum ve birde ücretli ziyaretçi paketi alarak sitemi ilk sayfaya getirdim tavsiye ederim son olarakta oldukça yüksek olarak hersayfama yorum yaptım

 17. Mustaf Johnson Mustaf Johnson 09 Aralık 2016

  Google ile ilgili çok şey var ancak hersey çalışmaktan geçiyor…
  Hayırlısı…

 18. Android rehberim Android rehberim 27 Ocak 2017

  Eger yorumlarda androidrehberim.com sitemden bahsedersem bu link vermey girermi referans

 19. Metin Yapan Metin Yapan 07 Mart 2017

  İnternette dolasirken http://www.isadresim.net diye bi site gördum, sanirim tam olarak web sitenizi veya firmanizi google da ilk sayfada cikmasi icin kurulmus bir site, bi inceleyin isterseniz.

 20. serkan serkan 31 Ağustos 2017

  MERHABA
  BENİM SİTEMDE İLK SAYFADA ANAHTAR KELİMEDE ÇIKARACAK ARKADAŞ VARSA ÜCRETİ NEYSE VEREYİM
  çapalama makinaları
  süt sağım makinaları
  ilaçlama makinaları
  http://www.tellitarim.net

 21. Mustafa Mustafa 20 Eylül 2017

  http://www.tellitarim.com.tr
  Telli Tarım olarak bildiğimiz işi en iyi yapmaya odaklandık. Risk almayın uzmanından alın. Tarım ve hayvancılık Makinaları Satış Firması Tellitarim.com.tr Çapalama Makinaları, Süt sağım makinaları, ilaçlama makinaları ücretsiz kargo ile aynı gün gönderim Tüm Ürünlerimiz 2 Yıl Garantilidir.

 22. alimvelim alimvelim 18 Nisan 2018

  Link paylaşımı yapmak ve nokta atışı seo kelimesi google üst sırada çıkmanın püf noktası olsa gerek. Ben seo işini otomatiğe bağladım henüz tek tek kontrol edemedim ama önce link paylaşıma ağırlık vermeye karar verdim, alimvelim sitesiyle işyerimizdeki elektronik ve hırdavat ürünlerini satışa çıkarttık. İşinize yarayan olursa aynı gün kargo yapıyoruz. Kapıda ödeme yöntemi bulunmaktadır.

 23. Yaset Yaset 23 Nisan 2018

  Merhaba, yazınız çok başarılı, ben gözlük firmasıyım, bana da nasıl yardımcı olursunuz sitemi ileri seviyeye çıkarabilmem için, http://www.sezeroptik.com olan siteme ne gibi iyileştirme yapmam lazım aceba? İnceleyip fikir verirseniz çok dua ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.