İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

.COM veya .NET Site Adı ile Hosting ve Domain Alma (Videolu Anlatım)

Güncelleme: Videolu anlatım eklenmiştir. ( Host ve Domain Alma, WordPress kurulumu ve Veritabannı oluşturma videolu anlatım için tıklayın. )

Bu makalede web site kurarken nasıl bir hosting paketi seçmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz. Ayrıca hosting ve domain almayı resimli anlatımla göstereceğiz.

Makaledeki bazı konu başlıkları;

Bir web site kurmak için en temel adım ilk önce bir hosting hizmeti satın almaktır. Tabiki ücretsiz site kurmanın yolları da bulunuyor. Blogspot veya blogcu gibi sitelerden blog açılarak ücretsiz bir web site sahibi olabilirsiniz. Fakat bu bizim önerdiğimiz bir şey değil. Bu tarz ücretsiz servisler sitenizde olur olmaz yerlerde reklamlar çıkarıyor. Veya sitenizde kullanmak istediğiniz pek çok uygulamayı yasaklıyor vs..

Yani kısacası sitenizde hakimiyetin sizde olmasını istiyorsanız ve özellikle satış ortaklığı ile internetten para kazanmak için biz kesinlikle kendinize ait bir site kurun diyoruz ve bunu ayrıntılı bir şekilde bu makalede anlatacağım.

Bir web site kurmak için bize domain, yani site adresi ve birde bu siteyi barındıracak sunucu lazım. Biz web site kurma makalemizde sizlere hostmonster’ı tanıtmak istedik. Çünkü uzun araştırmalar sonucunda karar kıldığımız ve bizim de kullandığımız host şirketi bu. Bu yazıda ayrıca sizlere neden hostmonster firması önerdiğimizi de anlatacağız.
  
Orta alanda gördüğünüz gibi bir web sitesi kurmanın maliyeti yaklaşık olarak aylık 5.95$ Yani ayda 8-9 tl civarı bir maliyetle internetten para kazanmaya başlıyorsunuz. Tabiki bunun karşılığında belki aylık 600-700 TL belkide çok daha fazla para kazanma yolunda ilk adımınızı atmış olacaksınız.

Bu makalede neden hostmonster firmasını tavsiye ettiğimizden ve bu hosting yani site barındırma paketinin özellliklerinden, diğerler firmalar ile arasındaki farklardan  bahsedeceğim. Bu ayrıntıları bilirseniz satın aldığınız hizmetin tüm ayrıcalıklarından nasıl faydalanabileceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

Yeni başlayanlar ve ilk kez site kuracaklar için host nedir önce bundan bahsedeyim. Çünkü bazı arkadaşlar internetten para kazanmaya ve site kurma gibi işlemlere daha ilk adımını atıyor. Bu tarz terimleri yeni yeni duyduklarından onlar için biraz daha detaya inmemiz gerekiyor.

Hosting Nedir?

Bir site kurduğunuzda siteniz bir bilgisayarda barındırılır. Tabi bu bilgisayarlar sizin evde kullandığınız gibi bilgisayarlar değildir. Bunlara server adı veriliyor. Yani bir ziyaretçi sizin sitenize girdiğinde aslında bir bilgisayara bağlanmış oluyor. Sizin siteniz de bu bilgisayarın içerisindedir. Bu bilgisayar 7/24 sürekli açıktır hiç kapanmaz ve bu sayede ziyaretçileriniz gece gündüz her zaman sitenize erişebilir.  İşte buna site barındırma hizmeti yani hosting hizmeti adı verliyor.
Hostmonster şirketi de size bu hizmeti veriyor. Site kurmak için bu şart arkadaşlar hangi şirket olursa olsun birinden mutlaka bir hosting hizmeti almanız gerekiyor. İlk başlangıçta küçük bir harcama yaparsınız fakat GooMass eğitim kitindeki derslerle bu sitenizi size sürekli para kazandıran bir işyerine çevirerbilirsiniz.

 GooMass ile ilgili çok soru geliyor. Şunu söylemeliyimki GooMass, bir web site kurma eğitimi değildir. GooMass’taki derslerde, bir web sitesini nasıl size para kazandıran bir işyerine çevirebileceğinizi anlatılmaktır. Makalenin konusu değil fakak bunu söylemem lazım. Ben çok site görüyorum, günlük belki yüzbin ziyaretçisi var ama para kazanamıyor? Çünkü site kurmayı, sitesine nasıl ziyaretçi oluşturacağını çok iyi bilmesine rağmen bu siteden nasıl para kazanacağını bilmiyor. Pek çok kişinin tek bildiği Adsense reklamları. İşte GooMass’ı, internetten para kazanma eğitim seti yapan bulmacanın kayıp parçası dediğimiz buradadır. GooMass’ı alanlar daha başlangıç klavuzunda bile bunu net bir şekilde anlayacaktır. Konumuza dönelim…

Neden Hostmonster Firmasını Tavsiye Ettik ?

Bu hosting firmasında herşey limitsizdir. Yani 1 kez satın aldıktan sonra bir daha hiçbir şey için sizden para istenmez.

Yukarıda kırmızı kare içerisine aldığım, hostmonster firmasının hosting paketi özelliklerinden ve ne kadar önemli olduklarından bahseceğim.

Limitsiz Alan Adı ve Bandwidth

Yani limitsiz alan ve limitsiz kullanıcı trafiği. Bu ne anlama geliyor. Sitenize isterseniz günlük 100 bin kişi girsede sizden extra bir ücret talep edilmez. Fakat türk hosting firmalarına baktığınızda aylık belirli bir kullanıcı ziyareti kapasitesi dolduğunda siteniz kapatılır veya daha pahalı bir paket satın almanız istenir. Hostmonster’da böyle birşey yok. Ne olursa olsun herşey ilk seferde ödediğiniz aylık ücretin içine dahildir. Bu çok önemli. Şöyle düşünün. Bir satış ortaklığı ile komisyon verne ürün buldunuz. Sitenizde bir satış ortaklığı ürünü satıyorsunuz ve satış yaptığınız sayfaya reklem verdiniz. Satışlar gerçekleşmeye başladığında tabiki daha fazla reklam vermek isteyeceksiniz. Bu durumda sitenize gelen kullanıcı trafiği sürekli artacaktır. Eğer satın aldığınız pakette bir sınırlama varsa tam da satışlar başladı derken birde bakarsınız ki siteniz geçici olarak kapatılmış. Artık yaptığınız reklamların ve tanıtımların hiçbiri işe yaramaz. Extra bir ödeme yaparak yeniden sitenizi açtırmak zorunda kalırsınız. Kısacası hostmonster’da bunların hepsi limitsidir. Hiçbir zaman böyle problemler olmaz.

Unlimited Domains. Yani Limitsiz Domain Alma (Limizsiz Alan adı ekleme).

Bu özellik diğer firmalara göre büyük avantaj sağlayan bir durum. En çokta satış ortaklığı ile internetten para kazananlar için avantajlı. Çünkü ilerde çok farklı kategorilerde ürünler satmak istediğinizde yeni siteler kurmanız, yani yeni domain almanız gerekebilir. Bu durumda kurduğunuz hersite için tekrardan hosting almanız gerekir. Fakat hostmonster’da böyle bir şeye gerek kalmıyor. Sadece bir domain yani site adresi alarak zaten önceden aldığınız host paketine ekliyorsunuz.

Ücretsiz Domain Alma

İşte bu heryerde verilmeyen bir hizmet. İlk aldığınız domain (alan adı) size ücretsiz olarak hediye ediliyor. Ve en güzelide sitenin anasayfasının sağ alt bölümüne bakarsanız istediğiniz zaman para iade garantisi verildiğini görebilirsiniz. Ayrıca biraz sola doğru baktığınızda tek bir tıklama ile güncel wordpress kurulumu yapabildiğinizi görebilirsiniz.

Kısacası her şekilde en avantajlı firma bu. Bizde kendi sitemizde bu firmayı kullanıyoruz. Aşağıda resimli anlatımlarla bu firmadan hosting ve domain almayı göstereceğim.

Hostmonster Host ve Domain Alma, WordPress kurulumu ve Veritabannı oluşturma videolu anlatım.

 hostmonster adresine girerek ortadaki GET STARTED butonuna tıklayarak işleme başlıyoruz.

Aşağıda enter domain name yazan bölümdeki kutucuğa domain adını yazıyoruz.

Fakat bir web adresi alırken nelere dikkat etmeliyiz? Nasıl bir domain almalıyız?  Önce bu konuda bazı önerilerde bulunacağız.
 

 • Bu sitede neler yazacaksınız?
 • Satış ortaklığı yapacaksanız satacağınız ürünlere göre bir site ismi seçmelisiniz.
 • Site ismi içerisinde mutlaka hedeflediğiniz anahtar kelimenizin geçmesine özen gösterin.

Örneğin kilo verme ile ilgli bir ürünün satış ortağı olarak satmak istiyorsanız sagliklikiloverme.com benzeri bir domain alın. Veya kategorisel bir site kuracaksanız o kategoride arama motorlarında en çok aranan anahtar kelimeyi domaininizde yer bulundurun. Yukarıda kırmızı ile işaretlediğim kutucuğa domain adını yazdıktan sonra next butonu ile sonraki aşamaya geçin.

Sonraki aşamada sadece kişisel bilgileriniz soruluyor ve en alt kısımda bazı promosyonlar öneriliyor. Promosyon kutucuklarını kaldırın. Biz bu makaleyi hazırlarken 12 aylık 71$’dı. Şuan siz okurken değişmiş olabilir.

 

16 Yorum

 1. Enis Enis 03 Şubat 2012

  TR’de bir server kullanıyordum, buradan yer satın aldım, yıllardır kullandığım sitelerimden biri hack edildi, sonra güvenli olmadığım belirtilerek hesabım kapatıldı… Aynı siteyi TR de bir server üzerine tekrar aldım hiç bir sorun yok… Bilemiyorum ama populer olmak sanırım çekiciliği de arttırıyor, kolay hedef oluyorsunuz…

  • erdem erdem 01 Eylül 2014

   beyefendi hostmonsterden site aldım bana yardımcı olabilir misiniz öğrenciyim bide stresten yemek yiyemiyorum babamın kartıyla yapmıştım ödemeyi

   • admin admin Yazar | 16 Mart 2015

    Hostmonsterda cpanel de web site kurulum bölümü var. Ordan kurulum yapacaksın.

  • DENİZ DENİZ 11 Şubat 2015

   lütfen bana da öğretin :(

 2. John John 17 Temmuz 2014

  Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki, bildiginiz tek hosting firması en iyisi olmak zorunda değil. Bir kere hostmonster’ ın kullaici arayuzu hoc de kullanici dostu degil.  Yani sitenizi kolaylikla yapamiyosunuz.  Ayrıca dünyanın en iyi hosting firması Hostinger.web.tr’ dir. Çunku daha ucuz bir hosting plani da var ve ustelik verdiginiz paraya karsilik neredeyse her seyi sinirsiz yapiyo. Üstelik de her yerde olmayan bir ozellik olan musteri destegi var. Sorunuza birkac saat icinde kendi dilinizde cevap veriyorlar. Daha detayli bilgi icin kendiniz bakin ve farki gorun.  Ben  Hostinger’ da falan calismiyorum reklam da yapmiyorum siz bilirsiniz.

  • admin admin Yazar | 30 Temmuz 2014

   john genellikle hepsi Cpanel arayüzü kullanıyor. Yani arayüz zaten hep aynı. Host firmalarındaki en belirgin farklar trafik limitleri veya CPU limitleridir. Hostmonster da iş te bu konuda çok başarılı. Size performansı yüksek cpu lar veriyorlar.

   • Muhammed Muhammed 29 Ekim 2014

    bi cok yerden yardım cewap beklıyorum sorularım war bıraz tez canlıyım hostmonster tercih ettınız lakın bunu bızımde kullanmamız gerekıyor sızın bılmenızle bızım bılmemız cok farklı olabılır g mailden cuneyt beye mail attım bakarsanız sevınırım saygılarımla

 3. Kaan Kaan 11 Ekim 2014

  John arkadaşa ben de katılıyorum. Hostmonster’ı tam olarak bilmiyorum ama Hostinger’ı kullanıyorum ve ücretsiz hesap kişisel işlerim için yeterli. Ücretli planından memnun kalan arkadaşlarım da var.

  Yine de güzel yazı. Teşekkürlerimi sunarım.

  • toprak toprak 16 Mart 2015

   para kazanma konusunda da hostingeri önerir misin yoksa hostmonster paketlerinden birini mi kullanılmalı ?

 4. Muhammed Muhammed 28 Ekim 2014

  slm ben web sıtesı acmak ıstıyorum hostmasterı alacagım vıdeodakılerı adım adım ızlersem web sıtemı acmıs olurmuyum yoksa ektra bırseyler daha yapılıyormu ..ve odeme yaparken turk Lırasımı yoksa dolar mı olarak gonderecegız ….web sıtesı acarken alan adım ne olması gerekır ..file zille bende virus alarmı werıyor ındırsem sıkıntı olurmu sımdılık aklıma takılanlar bunlar aklıma geldıkce yazacagım yardımlarınızı beklıyorum sayın admın teşekkurler sımdıden saygılarımla

  • admin admin Yazar | 03 Kasım 2014

   Filezillayı kendi resmi sitesinden indirirseniz virüs uyarısı vermez. Biz avast kullanıyoruz herhangi bir sorun yok. Hostmonster da ödeme yaparken dolar olarak yazar ama siz TL kredi kartınızla satın alacaksınız. Dolar kuru o sırada ne kadarsa bankanız kredi kartınızdan dolar karşılığı ne kadarsa onu kesiyor.

 5. tekinn tekinn 29 Mart 2015

  Hostmonster 2 yıldır kullanıyorum 3 defa sorun yaşadım bancvit sorunu, sitelerim den birine virüs bulaştı ve 2 gün uğraştım sitelerim kapatıldı, site doktoru adında hizmetini satın aldım açıldı son olarakta dizin fazlalığı var diye uyarı geldi şimdi onunla boğuşuyorum araştırma yapıyorum halen sorunu çözemedim. 

  Fazla cevap bulamadım dizinlerin bir kısmını sildim bakalım araştırıyorum ama bundan sonra yeni host arayışına gireceğim artık.

 6. Ali Ali 29 Haziran 2015

  Merhabalar.

  Kredi kartı kullanmıyorum. Hostmanster kredi kartından başka ödemeyi kabul etmiyor mu. Banka kartını kayıt etsem olmuyor mu?

  • admin admin Yazar | 14 Nisan 2016

   Sanırm paypal kabul ediyor.

 7. Hasan Hasan 27 Kasım 2015

  Selamlar admin yazın için teşekkür ler
  Benim merak ettiğim konu suan bulunduğumuz site blog mu yoksa satış üzerine mi yazı bu tarz sitelerde kazandırıyor mu?

 8. Hakan Hakan 14 Aralık 2015

  Merhaba, ben daha önce godaddy’den  bir alan adı almıştım, sadece bu hosting hizmetini kullanıp kendime ait alan adımla site kurabilirmiyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.